Siunčiami duomenys …

01Visiems kyla klausimų

Dažniausiai užduodami klausimai apie saulės elektrines

Niekas negimė žinodamas viską

Niekas negimė žinodamas viską

Kaip veikia saulės elektrinė?

Saulės elektrinės veikimo principas: saulės moduliai pritvirtinti prie stogo arba ant įtaiso ant žemės, gamina pastovią elektros srovę. Prie modulių prijungtas inverteris (įtampos keitiklis) keičia pastoviąją srovę į kintamąją ir perduoda ją į namų tinklą. Dvipusis skaitiklis stebi elektros srovės kryptį ir kiekį – jūs naudojate savo elektrą  ar imate elektros energiją iš ESO tinklo. Pirmiausiai elektra iš saulės elektrinės patenka į namų tinklą ir patenkina namo poreikį. 

Jeigu saulės elektrinė gamina daugiau negu namui tuo metu reikia, elektros perteklius atiduodamas į ESO tinklą arba gali būti kaupiamas baterijoje. Tokį pat elektros kiekį galite naudoti iš baterijos arba susigrąžinti tamsiuoju paros ar metų laiku, atsiskaitydami su elektros tiekėju (tuo pačiu metu ir ESO) pagal pasirinktą planą. Tiekėjo sąskaitoje matysite tik atiduotą “pasaugoti” ir susigrąžintą elektros kiekį, o visą saulės elektrinės pagamintos elektros kiekį matysite inverterio monitoringo programėlėje. Jeigu saulės elektrinė gamina nepakankamai elektros energijos arba jos nėra kaupiklyje, jos trūkumas paimamas iš tinklo automatiškai.

Saulės elektrinės (ir inverterio) galia turi būti ne didesnė už namo instaliuotą/leistiną galią. ESO dar gali turėti savų reikalavimų dėl tinklo galimybių jūsų saulės elektrinės planuojamoje vietoje. Šie reikalavimai išdėstomi saulės elektrinės prijungimo sąlygose. Turintiems vienfazį elektros įvadą, saulės elektrinės galia ribojama iki 3,6 kW.

Kaip veikia saulės elektrinė?
Ar gali Lietuvoje efektyviai veikti saulės elektrinė?

Ar gali Lietuvoje efektyviai veikti saulės elektrinė?

Saulės Lietuvoje nėra tiek, kiek Portugalijoje ar Turkijoje, bet beveik tiek kiek šiaurės Ispanijoje. O to pilnai užtenka, kad jūs sėkmingai išnaudotumėte saulę savo reikmėms. Panaši situacija su saule yra ir Vokietijoje – geriausiai ir našiausiai saulės energiją išnaudojančioje Europos šalyje. 

Vasarą saulės elektrinė gamina daugiau elektros, bet, pasinaudoję ESO elektros pasaugojimo paslauga, galite pasigaminti sau elektros tiek, kad galėtumėte ją naudoti visą žiemą. Mūsų klimatinėmis sąlygomis 10 kW galios saulės elektrinė, nukreipta tinkamu kampu į saulę, per metus gali pagaminti apie 10 tūkst. kWh elektros energijos. O tiek dažnai užtenka intensyvaus elektros vartojimo įpročius turinčiai šeimai.

Ar užtenka Lietuvoje saulės žiemą?

Saulės elektrinės produktyvumas Lietuvoje priklauso nuo metų laiko. Jeigu sausis, vasaris, lapkritis ir gruodis yra pakankamai nedėkingi saulės elektrinei, tai kitais metų mėnesiais elektros gamyba yra žymiai didesnė.  

Bet, jeigu atsakingai įsivertinote savo metinį elektros poreikį, vasarą pagamintos elektros perduotos į ESO tinklą užtenka, kad pasinaudoję ESO elektros pasaugojimo paslauga, galėtumete naudoti tik savo saulės elektrinėje pagaminta elektrą ir žiemą. 

Jeigu vis dėl to tikitės elektra iš saulės elektrinės padengti visą namo poreikį visus metus baterijos pagalba, tai Lietuvoje žiemą tam saulės tikrai neužteks. 

Jeigu įdomu, kiek saulės elektrinė pagamins būtent jums, užsukite į Europos komisijos puslapį ir įveskite savo adresą ir saulės elektrinės parametrus ir skaičiuoklė suskaičiuos, kiek pagamintų jums saulės elektrinė ant jūsų stogo / žemės jūsų gyvenamoje vietoje

Ar užtenka Lietuvoje saulės žiemą?
Kiek saulės elektrinė generuoja Lietuvoje?

Kiek saulės elektrinė generuoja Lietuvoje?

Saulės aktyvumas kiek skirtingas kiekvienoje Lietuvos vietovėje. Daugiausia saulės - pajūryje, o tamsiausia – Vilniaus apskrityje. Bet kaip etaloną paimkime Šiaulius. Nors saulės prasme – tai visiškai vidutiniška apskritis. Bet kiek šiauriau nuo Šiaulių – jau kaip Marijampolėje. 

Idealaus kampo 1 kW galios saulės elektrinė Šiaulių apskrityje teoriniais skaičiavimais turėtų pagaminti 973 kWh per metus. Tokia pati elektrinė Klaipėdoje pagamintų 6 proc. daugiau elektros energijos, o Vilniuje – 5 proc. mažiau. Reikia pastebėti, kad teoriniais skaičiavimais Vilniuje esanti 1 kW saulės elektrinė turėtų pagaminti 927 kWh, bet mūsų elektrinės 1 kW atitikmuo ant gamyklos stogo gamina virš 1 000 kWh jau 5 veiklos metus. Tai iš dalies yra dėl klimato kaitos ir daugiau saulėtų dienų, negu jų įtaka matyti teoriniuose skaičiavimuose.

Jeigu gyvenate netoli Klaipėdos arba Marijampolės ir jūsų namo stogas 35 laipsnių kampu į pietus, sveikiname, jūs turėsite vieną efektyviausių Lietuvoje saulės elektrinių. Jeigu stogas sudėtingas ir dar nukreiptas mažiau saulėtomis kryptimis, tai elektrinės generacija, o tuo pačiu ir atsipirkimo terminas gali nukentėti.  O jeigu nėra ir šešėlį galinčių mesti objektų ant jūsų planuojamos saulės elektrinės, galite rimtai svarstyti apie pirmaujančio saulės energijos išnaudojimo savo reikmėms asmens statusą.

Koks stogas tinkamas saulės elektrinei?

Saulės moduliai dažniausiai montuojami ant stogo. Skirtingi saulės moduliai ir kiekviena danga turi tik konkrečiam deriniui skirtą tvirtinimo sistemą. Šių tvirtinimo sistemų kaina skirtinga, todėl norėdami paskaičiuoti tikslią saulės elektrinės kainą, mes turime žinoti jūsų stogo dangą. Pigiausia montuoti ant skardinio (ne trapecinės skardos) stogo. Brangiausia montavimo sistema – saulės elektrinėms ant bituminio, čerpių, šiferio ir ant plokščio stogo, jeigu reikia papildomų laikančiųjų konstrukcijų. 

Jeigu stogas – šlaitinis, stogo nuolydžio kryptis ir jo pasvirimo kampas yra pats svarbiausias faktorius lemiantis saulės elektrinės elektros gamybos kiekį. Idealus stogo kampas saulės elektrinei nukreiptai į pietus – 35 laipsniai. Jegu stogas į rytus ar vakarus, saulės elektrinė našiau veiks pasvirusi 15 laipsnių. 

Ant plokščių stogų – iš vienos pusės paprasčiau, bet vis tiek yra variantų. Jeigu ant stogo yra pakankamai vietos, mes rekomenduojame į pietus nukreiptą elektrinę. Jeigu vietos mažiau – tada jau rytų-vakarų krypčių saulės elektrinę. Pati stogo danga neturi įtakos kainai.

Dažnai sulaukiame klausimo – ar apsimoka įsirengti saulės elektrinę ant rytų-vakarų šlaitų arba plokščio stogo rytų-vakarų kryptimis, tai atsakymas paprastas. Namie pietų metu būnate rečiau, tad rytinė ir vakarinė saulė leis daugiau jums savo pagamintos elektros sunaudoti iš karto. O tai yra efektyviausias saulės energijos panaudojimas.

Ant plokščio stogo saulės elektrinių išmatavimai kitokie negu ant šlaitinio stogo iri priklauso dar ir nuo to, kokią tvirtinimo sistemą pasirinksite – pietų ar rytai-vakarai. Pietų krypties elektrinė statomos eilėmis su 1,6 m atstumais tarp jų. Rytų-vakarų krypties elektrinės moduliai dedami kaip knyga. Modulių pasvirimo kampas nėra didelis, tad atstumų tarp eilių palikti nereikia – tik eksploatacinius.

Koks stogas tinkamas saulės elektrinei?
Koks saulės elektrinės plotas? Koks reikalingas modulių skaičius?

Koks saulės elektrinės plotas? Koks reikalingas modulių skaičius?

Jūsų metų elektros poreikis proporcingai turėtų atitikti saulės elektrinės galią. Jeigu planuose yra elektros vartojimo padidėjimas, turėtumėte juos įsivertinti prieš įsirengiant saulės elektrinę. Kiek sunaudos jūsų šilumos siurblys mes neatsakysime. Galime atsakyti  kiek jums galingesnės elektrinės reikia, jeigu elektros suvartojimas padidėja 1 000 kWh per metus.

Lentelėje pateikti skaičiavimai apima tik modulių plotą, nevertinant techninių tarpų. Skaičiuota su saulės moduliais Solid BIFACIAL, saulės modulio plotas 1,879 kv. m, galia 355 W (2022 m. sausį gaminami saulės moduliai).                                                        

kWh per metus Saulės modulių skaičius Saulės elektrinės galia, kW Plotas
kv. m
3000 9 3,195 16,91
3600 11 3,905 20,67
6000 17 6,035 31,95
9600 28 9,94 52,62
12000 34 12,07 63,90


Ar reikia saulės elektrinei optimizatorių?

Labai svarbus aspektas saulės elektrinei – objektai, kurie gali užstoti saulės elektrinę. Kaminai, medžiai ar kelių aukštų stogas gali sukurti prielaidą naudoti optimizatorius. Jeigu ant saulės elektrinės dalies ar visos elektrinės krenta šešėliai, tokiai elektrinei reikalingi optimizatoriai. Bet, jeigu modulių, gaunančių šešėlį yra daug, tokia saulės elektrinė gali pabrangti ir iki 10 proc.

Saulės moduliai saulės elektrinėse jungiami į nuoseklią grandinę (arba kelias). Jeigu vienas iš modulių gauna šešėlio, jis tuo metu gamina mažiau elektros negu kiti moduliai. Šešėliuotas modulis (-iai) paskui save „tempia žemyn“ visą grandinę – elektrinė dirba silpniausiai veikiančio modulio galia. O tai reiškia sumažėjusią elektros gamybą. Tam, kad to išvengti, mes naudojame optimizatorius TIGO. Jie padeda saulės elektrinei dirbti efektyviai nepriklausomai nuo to ar saulė vienodai pasiekia visus modulius.

Optimizatoriai nepadidina saulės elektrinės našumo, jeigu visa elektrinė yra šešėlyje. Optimizatoriai naudoja elektros energiją, tad jeigu šešėlių nėra, optimizatorių nerekomenduojame – saulės elektrinė ir taip dirbs pilnu pajėgumu.  

Ar reikia saulės elektrinei optimizatorių?
Kiek kainuoja saulės elektrinė?

Kiek kainuoja saulės elektrinė?

Saulės elektrines kaina susideda iš kelių pagrindinių dedamųjų: saulės modulių, inverterio, montavimo vietos (ant stogo ar ant žemės). Nemažą kainos dalį sudaro saulės moduliai.

Bet pagrindinis kainos skaičiavimo atspirties taškas - saulės elektrinės galia. Kuo didesnė saulės elektrinės galia, tuo daugiau modulių ir tvirtinimo elementų reikia. Reikia galingesnio inverterio. Na, ir darbo daugiau reikia įdėti.

Jeigu saulės elektrinė montuojama vietoj stogo dangos, ji visada bus brangesnė už įprastą saulės elektrinę, nes saulės moduliams dar gamykloj primontuojami specialūs laikikliai skirti šiam montavimo būdui.

Jeigu ant stogo krenta šešėlis, arba elektrinė planuojama ant daugiau negu 2 šlaitų. Tokiu atveju greičiausiai neišsiversite be optimizatorių. Na, o optimizatorių kainos prasideda nuo 50 EUR.

Ne paskutinėje vietoje ir montavimo vieta, o brangiausios montavimo konstrucijos - saulės elektrinei ant žemės įrengti. Jeigu montuoti planuojate ant stogo, mes tikrai paklausime, kokia jo danga. Kiekvienai stogo dangai montavimo konstrukcijos skirtingos, skirtinga ir jų kaina.

Kai sudedame visus šiuos kintamuosius į vieną vietą, gauname jūsų saulės elektrinės kainą. Norite sužinoti kiek kainuoja jūsų saulės elektrinė? Užsukite į mūsų namų rubriką arba spauskite Gauti pasiūlymą.

Kokios galios inverterio reikia saulės elektrinei?

Yra 2 „tiesos“, sklandančios rinkoje.

1 tiesa – inverterio galia turi būti ne mažesnė negu modulių galia. 2 tiesa – inverterio galia gali būti iki 20 proc. mažesnė.

Saulės modulių galia yra matuojama standartinėmis bandymo sąlygomis – 25⁰C ir būtent šiomis sąlygomis nustatoma nominali modulio galia. Temperatūrai kylant modulis pradeda mažinti elektros gamybą. Skirtingi moduliai praranda skirtingai, bet svyruoja apie 0,3-0,5 proc. 1 laipsniui. Karštą vasaros dieną saulės moduliai gali įkaisti ir iki 60-65⁰CTokią dieną elektrinės efektyvumas krenta apie 12-20 proc. Taigi, vasarą 10 kW saulės elektrinė gali pasiekti tik 80-90 proc. savo galios. Kas metus moduliai praranda dalį efektyvumo, tad kuo vyresnė elektrinė, tuo mažiau elektros energijos ji gamina.

Inverteriai dažniausiai suprojektuoti taip, kad galėtų kokybiškai veikti kiek labiau apkrauti negu nominali galia ir optimaliausiai dirba, kai elektros generacija yra artima inverterio galiai. Taigi, vasarą optimaliausias inverteris į pietus nukreiptai saulės elektrinei – silpnesnis, negu modulių galia. Nes saulės moduliai nepasiekia savo nominalios galios. Pavasarį – kai temperatūra nėra aukšta, o saulės pakankamai daug, moduliai generuoja maksimalų kiekį energijos. Tokiu atveju silpnesnio inverterio nepakaks.

Bet saulės elektrinės efektyvumas skaičiuojamas metais, o ne vienu metų laiku. Todėl mes atlikome simuliaciją. Su programa „PV syst“ paskaičiavome kiek 9,6 kW galios saulės modulių elektrinė Kaune sugeneruotų elektros energijos per metus su 8 arba 10 kW galios HUAWEI inverteriais.

Rezultatas: elektrinė su 8 kW galios saulės elektrinės inverteriu per metus pagamins 9426 kWh, o su 10 kW inverteriu – 9398 kWh.

8 kW inverteris generacija.pdf 10 kW inverteris generacija.pdf

28 kWh 8 kW inverterio naudai. 8 kW galios inverteris dar ir pigesnis. Tad 10 kW elektrinei - 8 kW inverteris yra ir efektyvesnis, ir ekonomiškai naudingesnis.

Kokios galios inverterio reikia saulės elektrinei?
Kiek sveria 10 kW saulės elektrinė?

Kiek sveria 10 kW saulės elektrinė?

Skaičiuoti galime tik su SoliTek gaminamais saulės moduliais. O jie yra 4 pagrindiniai. Standard sveria 20 kg, stiklas stiklas Blackstar 24 kg, stiklas stiklas Bifacial - 30 kg, moduliai vietoj saulės dangos Solrif - 35 kg. Imkime vidutinę modulio galią - 360 W (2022 m. birželį gaminami moduliai). Tam, kad įsirengti 10 kW reikės 27-28 saulės modulių.

Vidutinis 1 saulęs modulio plotas 1,9 kv. m. Tad 28 moduliai bus 53 kv. m. Be techninių tarpų.

10 kW saulės elektrinė su Standard saulės moduliais sveria 560 kg, su stiklas stiklas Blackstar 672 kg, su Bifacial - 840 kg, Solrif - 980 kg . Dar plius tvirtinimai apie 20 kg. 

Ant plokščio stogo pridėkite balastinę sistemą (jeigu tokia naudojama) +500 kg. Tik Solrif atveju - ant plokščio stogo montuoti negalima. Plokščiam stogui ir plotas bus didesnis, nes tarp saulės modulių eilių bus smarkiai didesni tarpai.

Inverteris dar 20-25 kg.

Kiek kainuoja elektros pasaugojimas ESO tinkluose?

Saulės elektrinės savininkams ESO nemokamai įrengia dvipusės apskaitos elektros skaitiklį, kuris apskaito iš tinklo suvartotos elektros energijos kiekį ir saulės elektrinės pagamintos bei į tinklą pateiktos energijos kiekį. ESO skaitiklis neskaičiuoja viso saulės elektrinės pagamintos elektros kiekio, tad jeigu inverterio ir ESO skaitiklio parodymai skiriasi, neišsigąskite – šį skirtumą jūs sunaudojate savo namuose šviesiu paros metu, kai veikia saulės elektrinė.

Duomenys iš įrengto elektros skaitiklio nuskaitomi automatiškai kas mėnesį ir pagal gautus duomenis skaičiuojamas elektros suvartojimas ir jos atidavimas (pasiėmimas iš) į tinklą bei suformuojama tiksli sąskaita faktūra. Dvipusio skaitiklio fiksuojami rodmenys, pateikiami kasmėnesinėje sąskaitoje:

  • kiek savo pagamintos elektros energijos pateikėte ir atgavote iš tinklo;
  • kiek elektros energijos trūko (jeigu trūko);
  • kiek elektros energijos sukaupėte per mėnesį.

Kainos patvirtintos VERT ir galioja nuo 2024 balandžio1 d. Už visą elektros kiekį (išskyrus pasigamintą ir suvartotą iš karto), turite atsiskaityti su ESO. Yra trys atsiskaitymo būdai ir jums reikia ne daugiau kaip kartą per metus pasirinkti:

  1. Atsiskaitote su ESO už pagamintos ir susigrąžintos elektros energijos kWh – 6,655 ct.
  2. Mokate ESO mėnesinį mokestį už instaliuotą saulės elektrinės galią – 4,8884 EUR už kW per mėnesį.
  3. Mokate ESO savo pagaminta elektra – 32 proc. jūsų saulės elektrinės pagamintos elektros atiduodate į tinklą.

Jeigu už elektrą nenorite mokėti pinigais iš viso, reikėtų rinktis trečiąjį būdą. Tik tokiu atveju reikia 32 proc. galingesnės elektrinės ir atitinkamai didesnės pradinės investicijos. Bet – gaunate didesnę ir paramą, jeigu elektrinė nesiekia 10 kW. Svarbu suprasti, kad “Energetiniai metai” prasideda balandžio 1 d. ir trunka 2 metus. 

Kiek kainuoja elektros pasaugojimas ESO tinkluose?
Saulės baterijos ar saulės moduliai?

Saulės baterijos ar saulės moduliai?

Lietuvoje vyrauja keli saulės modulių sinonimai. Jų skirtingą atsiradimą galima panagrinėti net kaip atskirą temą. Dalis saulės modulių pavadinimų yra kilę iš noro įvardinti daikto paskirtį, dalis yra vertiniai iš kitų kalbų. Čia gal daugiau reikėtų lingvistinės, o ne inžinerinės analizės.

Dažniausiai Lietuvoje pasitaikantys saulės modulių sinonimai:

  • Saulės baterijos - šio žodžio populiarumas greičiausiai kilo iš visiems mums pažįstamos skaičiavimo mašinėlės, kuriai nereikia baterijų elementų. Kadangi tikrąsias baterijas (elementus) pakeitė saulei imlus elektros gamybos būdas, žmonės tokius prietaisus pradėjo vadinti su saulės baterijomis. Saulės modulio veikimo principas labai panašus, tad Lietuvoje labai prigijo būtent toks saulės modulių pavadinimas. Baterijų, kaip po tokių, paskirtis kaupti energiją savyje. O būtent šis prietaisas to nedaro.
  • Saulės moduliai - mes saulės modulius visada vadiname saulės moduliais. Saulės moduliais šiuos gaminius vadina ir pagrindiniai pasaulio modulių gamintojai. Galima ginčytis, koks pavadinimas geriausias, bet žodis modulis turbut geriausiai atitinka savo paskirtį. Saulės modulis dažniausiai sudarytas iš 60 ar 120 elementų, o sudėjus kelis modulius galime gauti saulės elektrinę;
  • Saulės panelės - tai yra angliško žodžio "Panel" sulietuvinta versija. Lietuviškai parašyta skamba net kiek komiškai - kas čia per mergina - taigi saulės modulis. Žinoma, geriausias klausimas - Ar plaunate savo paneles?
  • Saulės plokštės - tai yra angliško žodžio "panel" vertimas į lietuvių kalbą. Iš tiesų šis žodžių junginys naudojamas rečiau už kitas alternatyvas ir greičiausiai laikui bėgant nebebus vartojamas.

Bet, iš tiesų tai, nesvarbu, kaip savo produkciją pavadinsime mes arba jūs - techninės savybės išlieka tokios pačios. Tiek saulės modulių, tiek saulės baterijų, tiek saulės panelių.

Tad nesvarbu, kaip jas/ juos vadinate, užsisakykite su jais/jomis saulės elektrinę.

Saulės elektrinės atsiliepimai

Įrenginėti saulės elektrines žmonėms Lietuvoje pradėjome 2018 m. Per tą laiką įrengėme virš 3500 saulės elektrinių. Pažiūrėkite, ką apie mus kalba žmonės, patikėję mums savo saulės elektrinės įrengimą.


Saulės elektrinės atsiliepimai