Saulės elektrinės smarkiai populiarėja tiek Lietuvoje, tiek ir visame pasaulyje, tačiau daugelis, net ir turintys saulės elektrines vis dar nežino įdomių faktų apie saulės modulių veikimą, gamybą ir pritaikymo galimybes Štai dešimt netikėčiausių faktų apie saulės modulius, kurie gali nustebinti net ir saulės ekspertus!
1. Saulės moduliai gamina elektros energiją net ir debesuotomis dienomis
Daugelis mano, kad saulės elektrinės pagrindinis elementas saulės moduliai veikia šviečiant ryškiai saulei, tačiau iš tikrųjų jos generuoja elektros energiją net ir esant debesuotam orui. Nors gamyba tokiomis dienomis mažesnė, išskaidyta ir atspindėta saulės šviesa vis tiek pasiekia saulės modulius ir leidžia jiems gaminti elektrą.
2. Saulės moduliai gali veikti daugiau nei 30 metų
Kokybiški saulės moduliai gali efektyviai gaminti energiją tris dešimtmečius ar net ilgiau. Modernūs stiklas-stiklas saulės moduliai turi 30 metų garantiją, tačiau ir pasibaigus šiam laikotarpiui jie vis tiek gali generuoti iki 90 proc. savo nominalios galios.
3. Saulės moduliai gali būti integruoti į triukšmo slopinimo sieneles
Pastaruoju metu Lietuvoje buvo paleisti pirmieji pilotiniai sprendimai, kai saulės moduliai montuojami į triukšmo slopinimo sieneles, pvz., prie geležinkelio ar greitkelių. Tokie saulės energetikos sprendimai neužima papildomo ploto, mažina triukšmą ir gamina atsinaujinančią energiją.
4. Saulės moduliai padeda vėsinti stogus
Saulės moduliai, sumontuoti ant stogo veikia dar ir kaip papildomas stogo sluoksnis, sugeriantis dalį saulės spindulių ir taip apsaugodami stogo dangą nuo aukštų temperatūrų. Tai gali padėti išlaikyti pastatą vėsesnį vasaros metu.
5. Saulės moduliai gali būti gaminami iš perdirbtų medžiagų
Kai kurie saulės modulių gamintojai naudoja perdirbtas medžiagas gamybos procese, taip mažindami CO₂ pėdsaką. Pavyzdžiui, stiklas, celės ir aliuminis gali būti perdirbami ir naudojami naujų saulės modulių gamyboje.
6. Saulės moduliai gali būti sumontuoti praktiškai bet kur, o elektrinės gali būti mobilios
Yra sprendimų, leidžiančių įrengti kilnojamąsias saulės elektrines ant priekabų ar konteinerių. Tokie įrenginiai ypač naudingi statybų aikštelėse ar renginiuose, kur reikalingas laikinas elektros tiekimas. Verta paminėti, kad galvojant apie mobilią saulės elektrinę, reikia nepamiršti ir energijos kaupimo sistemos. Su energijos kaupimo sistema, kuri leidžia elektrinei "pabusti" ryte ir kaupia savyje momentiškai nesunaudotą elektrą, kurią galima panaudoti vakare arba lyjant lietui
7. Saulės moduliai gali gaminti elektrą ir iš dirbtinės šviesos
Nors tokios šviesos veikiamų modulių efektyvumas yra daug mažesnis, laboratorijose įrodyta, kad kai kurie saulės moduliai gali gaminti elektrą net ir iš LED ar fluorescencinių lempų šviesos. Tai atveria naujas galimybes tam tikrose industrijose.
8. Saulės moduliai gali būti naudojami ir ant vandens
Plūduriuojančios saulės elektrinės, įrengiamos ant vandens telkinių, tampa vis populiaresnės visame pasaulyje. Jos leidžia efektyviai išnaudoti ktaip nepanaudojamus vandens plotus ir kartu sumažina vandens garavimą. Lietuvoje, tiesa, toks panaudojimas gana sudėtingas dėl žiemą užšąlančių telkinių. Jeigu prieš žiemą plūdūriuojančios saulės elektrinės nebus iškeliamos į krantą, stingstantis ir pavasarį atitirpstantis ledas, bei jo judėjimo procesai visos žiemos metu, gali sutraiškyti platformas ar pantonus, ant kurių moduliai sumontuoti. Verta paminėtit, kad ant vandens rekomenduojama montuoti tik stiklas-stiklas saulės modulius, kurie yra atsparesni negu saulės moduliai su plėvele vietoj galinio stiklo.
9. Saulės moduliai gali padėti padidinti derlių
Vasarą, ypač pietinėse Europos šalyse, temperatūrai šoktelėjus virš 30 laipsnių, labiausiai nuo karščio kenčia augmenija. Ilgai tęsiantis karščiams, gali žūti lepesni ir prie karščių nepratę augalai, taip palikdami ūkininkus be pajamų. Tad vis daugiau ūkininkų yra linkę sumažinti šiuos nuostolius ir virš pasėlių ar kultūrinių augalų įrengia saulės modulius, kurie dalinai praleidžia šviesą. Taip ne tik apsaugo augalus nuo per didelio saulės kepinimo, bet ir sumažina dirvos išsausėjimą ir laistymo poreikį. Negana to, virš pasėlių įrengti saulės moduliai apsaugo juos nuo stiprių liūčių ir krušų, kurios dažniausiai lydi tokių orų permainas.
10. Saulės moduliai gali būti sumontuoti ant automobilių stogų
Nors automobilių stogai dažnai yra maži, kai kurie elektromobiliai jau turi įmontuotus saulės modulius, kurie gali pailginti važiavimo nuotolį ar maitinti pagalbinius prietaisus. Su sunkvežimiais ir autobusais - tai paprasčiau - tiek erdvė, tinkanti sumontuoti saulės modulius yra didesnė, tiek ir nauda iš tokios saulės elektrinės gaunama didesnė.