Siunčiami duomenys …

01Visiems kyla klausimų

Dažniausiai užduodami klausimai apie saulės elektrines

Niekas negimė žinodamas viską

Niekas negimė žinodamas viską

Kaip veikia saulės elektrinės?

Saulės elektrinės veikimo principas: saulės moduliai pritvirtinti prie stogo arba ant įtaiso ant žemės, gamina pastovią elektros srovę. Prie modulių prijungtas inverteris (įtampos keitiklis) keičia pastoviąją srovę į kintamąją ir perduoda ją į namų tinklą. Dvipusis skaitiklis stebi elektros srovės kryptį ir kiekį – jūs naudojate savo elektrą  ar imate elektros energiją iš ESO tinklo. Pirmiausiai elektra iš saulės elektrinės patenka į namų tinklą ir patenkina namo poreikį. 

Jeigu saulės elektrinė gamina daugiau negu namui tuo metu reikia, elektros perteklius atiduodamas į ESO tinklą. Tokį pat elektros kiekį galite susigrąžinti tamsiuoju paros ar metų laiku, atsiskaitydami su elektros tiekėju (tuo pačiu metu ir ESO) pagal pasirinktą planą. Tiekėjo sąskaitoje matysite tik atiduotą “pasaugoti” ir susigrąžintą elektros kiekį, o visą saulės elektrinės pagamintos elektros kiekį galėsite matyti inverterio monitoringo programėlėje. Jeigu saulės elektrinė gamina nepakankamai elektros energijos, jos trūkumas paimamas iš tinklo automatiškai.

Saulės elektrinės (ir inverterio) galia turi būti ne didesnė už namo instaliuotą/leistiną galią. ESO dar gali turėti savų reikalavimų dėl tinklo galimybių jūsų saulės elektrinės planuojamoje vietoje. Šie reikalavimai išdėstomi saulės elektrinės prijungimo sąlygose. Turintiems vienfazį elektros įvadą, saulės elektrinės galia ribojama iki 3,6 kW.

Kaip veikia saulės elektrinės?
Ar užtenka saulės Lietuvoje?

Ar užtenka saulės Lietuvoje?

Saulės Lietuvoje nėra tiek, kiek Portugalijoje ar Turkijoje, bet beveik tiek kiek šiaurės Ispanijoje. O to pilnai užtenka, kad jūs sėkmingai išnaudotumėte saulę savo reikmėms. Panaši situacija su saule yra ir Vokietijoje – geriausiai ir našiausiai saulės energiją išnaudojančioje Europos šalyje. 

Vasarą saulės elektrinė gamina daugiau elektros, bet, pasinaudoję ESO elektros pasaugojimo paslauga, galite pasigaminti sau elektros tiek, kad galėtumėte ją naudoti visą žiemą. Mūsų klimatinėmis sąlygomis 10 kW galios saulės elektrinė, nukreipta tinkamu kampu į saulę, per metus gali pagaminti apie 10 tūkst. kWh elektros energijos. O tiek dažnai užtenka intensyvaus elektros vartojimo įpročius turinčiai šeimai.

Ar užtenka žiemą Lietuvoje saulės elektrinės?

Saulės elektrinės produktyvumas Lietuvoje priklauso nuo metų laiko. Jeigu sausis, vasaris, lapkritis ir gruodis yra pakankamai nedėkingi saulės elektrinei, tai kitais metų mėnesiais elektros gamyba yra žymiai didesnė.  

Bet, jeigu atsakingai įsivertinote savo metinį elektros poreikį, vasarą pagamintos elektros perduotos į ESO tinklą užtenka, kad pasinaudoję ESO elektros pasaugojimo paslauga, galėtumete naudoti tik savo saulės elektrinėje pagaminta elektrą ir žiemą. 

Jeigu vis dėl to tikitės elektra iš saulės elektrinės padengti visą namo poreikį visus metus akumuliatorių pagalba, tai Lietuvoje žiemą tam saulės tikrai neužteks. Akumuliatorių sprendimai naudingesni ten, kur saulės intensyvumas ir žiemos laikotarpiu yra pastovesnis ir didesnis. 

Jeigu įdomu, kiek saulės elektrinė pagamins būtent jums, užsukite į Europos komisijos puslapį ir įveskite savo adresą ir saulės elektrinės parametrus ir skaičiuoklė suskaičiuos, kiek pagamintų jums saulės elektrinė ant jūsų stogo / žemės jūsų gyvenamoje vietoje

Ar užtenka žiemą Lietuvoje saulės elektrinės?
Ar saulės elektrinės generacija priklauso nuo regiono?

Ar saulės elektrinės generacija priklauso nuo regiono?

Saulės aktyvumas kiek skirtingas kiekvienoje Lietuvos vietovėje. Daugiausia saulės - pajūryje, o tamsiausia – Vilniaus apskrityje. Bet kaip etaloną paimkime Šiaulius. Nors saulės prasme – tai visiškai vidutiniška apskritis. Bet kiek šiauriau nuo Šiaulių – jau kaip Marijampolėje. 

Idealaus kampo 1 kW galios saulės elektrinė Šiaulių apskrityje teoriniais skaičiavimais turėtų pagaminti 973 kWh per metus. Tokia pati elektrinė Klaipėdoje pagamintų 6 proc. daugiau elektros energijos, o Vilniuje – 5 proc. mažiau. Reikia pastebėti, kad teoriniais skaičiavimais Vilniuje esanti 1 kW saulės elektrinė turėtų pagaminti 927 kWh, bet mūsų elektrinės 1 kW atitikmuo ant gamyklos stogo gamina virš 1 000 kWh jau 5 veiklos metus. Tai iš dalies yra dėl klimato kaitos ir daugiau saulėtų dienų, negu jų įtaka matyti teoriniuose skaičiavimuose.

Jeigu gyvenate netoli Klaipėdos arba Marijampolės ir jūsų namo stogas 35 laipsnių kampu į pietus, sveikiname, jūs turėsite vieną efektyviausių Lietuvoje saulės elektrinių. Jeigu stogas sudėtingas ir dar nukreiptas mažiau saulėtomis kryptimis, tai elektrinės generacija, o tuo pačiu ir atsipirkimo terminas gali nukentėti.  O jeigu nėra ir šešėlį galinčių mesti objektų ant jūsų planuojamos saulės elektrinės, galite rimtai svarstyti apie pirmaujančio saulės energijos išnaudojimo savo reikmėms asmens statusą.

Koks stogas tinkamas saulės elektrinei?

Saulės moduliai dažniausiai montuojami ant stogo. Skirtingi saulės moduliai ir kiekviena danga turi tik konkrečiam deriniui skirtą tvirtinimo sistemą. Šių tvirtinimo sistemų kaina skirtinga, todėl norėdami paskaičiuoti tikslią saulės elektrinės kainą, mes turime žinoti jūsų stogo dangą. Pigiausia montuoti ant skardinio (ne trapecinės skardos) stogo. Brangiausia montavimo sistema – saulės elektrinėms ant bituminio, čerpių, šiferio ir ant plokščio stogo, jeigu reikia papildomų laikančiųjų konstrukcijų. 

Jeigu stogas – šlaitinis, stogo nuolydžio kryptis ir jo pasvirimo kampas yra pats svarbiausias faktorius lemiantis saulės elektrinės elektros gamybos kiekį. Idealus stogo kampas saulės elektrinei nukreiptai į pietus – 35 laipsniai. Jegu stogas į rytus ar vakarus, saulės elektrinė  našiau veiks pasvirusi 15 laipsnių. 

Ant plokščių stogų – iš vienos pusės paprasčiau, bet vis tiek yra variantų. Jeigu ant stogo yra pakankamai vietos, mes rekomenduojame į pietus nukreiptą elektrinę. Jeigu vietos mažiau – tada jau rytų-vakarų krypčių saulės elektrinę. Pati stogo danga neturi įtakos kainai.

Dažnai sulaukiame klausimo – ar apsimoka įsirengti saulės elektrinę ant rytų-vakarų šlaitų arba plokščio stogo rytų-vakarų kryptimis, tai atsakymas paprastas. Namie pietų metu būnate rečiau, tad rytinė ir vakarinė saulė leis daugiau jums savo pagamintos elektros sunaudoti iš karto. O tai yra efektyviausias saulės energijos panaudojimas.

Ant plokščio stogo saulės elektrinių išmatavimai kitokie negu ant šlaitinio stogo iri priklauso dar ir nuo to, kokią tvirtinimo sistemą pasirinksite – pietų ar rytai-vakarai. Pietų krypties elektrinė statomos eilėmis su 1,6 m atstumais tarp jų. Rytų-vakarų krypties elektrinės moduliai dedami kaip knyga. Modulių pasvirimo kampas nėra didelis, tad atstumų tarp eilių palikti nereikia – tik eksploatacinius.

Koks stogas tinkamas saulės elektrinei?
Kokios galios saulės elektrinės reikia jums? Saulės elektrinės plotas ir modulių skaičius

Kokios galios saulės elektrinės reikia jums? Saulės elektrinės plotas ir modulių skaičius

Jūsų metų elektros poreikis proporcingai turėtų atitikti saulės elektrinės galią. Jeigu planuose yra elektros vartojimo padidėjimas, turėtumėte įvertinti prognozuojamus elektros vartojimo pokyčius. Kiek sunaudos jūsų šilumos siurblys mes neatsakysime. Galime atsakyti tik kiek jums galingesnės elektrinės reikia, jeigu elektros suvartojimas padidėja 1 000 kWh per metus.

Lentelėje pateikti skaičiavimai apima tik modulių plotą, nevertinant techninių tarpų. Skaičiuota su saulės moduliais Solid BIFACIAL, saulės modulio plotas 1,879 kv. m, galia 355 W (2022 m. sausio mėn. gaminami saulės moduliai).                                                                                                                                                                                                                  

kWh per metus Saulės modulių skaičius Saulės elektrinės galia, kW Plotas
kv. m
3000 9 3,195 16,91
3600 11 3,905 20,67
6000 17 6,035 31,95
9600 28 9,94 52,62
12000 34 12,07 63,90
18000 51 18,105 95,85
24000 68 24,14 127,80

Saulės elektrinė ir šešėliai. Optimizatoriai. Ar jų reikia?

Labai svarbus aspektas saulės elektrinei – objektai, kurie gali užstoti saulės elektrinę. Kaminai, medžiai ar kelių aukštų stogas gali sukurti prielaidą naudoti optimizatorius. Jeigu ant saulės elektrinės dalies ar visos elektrinės krenta šešėliai, tokiai elektrinei reikalingi optimizatoriai. Bet, jeigu modulių, gaunančių šešėlį yra daug, tokia saulės elektrinė gali pabrangti ir iki 10 proc.

Saulės moduliai saulės elektrinėse jungiami į nuoseklią grandinę (arba kelias). Jeigu vienas iš modulių gauna šešėlio, jis tuo metu gamina mažiau elektros negu kiti moduliai. Šešėliuotas modulis (-iai) paskui save „tempia žemyn“ visą grandinę – elektrinė dirba silpniausiai veikiančio modulio galia. O tai reiškia sumažėjusią elektros gamybą. Tam, kad to išvengti, mes naudojame optimizatorius TIGO. Jie padeda saulės elektrinei dirbti efektyviai nepriklausomai nuo to ar saulė vienodai pasiekia visus modulius.

Optimizatoriai nepadidina saulės elektrinės našumo, jeigu visa elektrinė yra šešėlyje. Optimizatoriai naudoja elektros energiją, tad jeigu šešėlių nėra, optimizatorių nerekomenduojame – saulės elektrinė ir taip dirbs pilnu pajėgumu.  

Saulės elektrinė ir šešėliai. Optimizatoriai. Ar jų reikia?
Kiek kainuoja saulės elektrinė?

Kiek kainuoja saulės elektrinė?

Saulės elektrines kaina susideda iš kelių pagrindinių dedamųjų: saulės modulių, inverterio, montavimo vietos (ant stogo ar ant žemės). Nemažą kainos dalį sudaro saulės moduliai.

Bet pagrindinis kainos skaičiavimo atspirties taškas - saulės elektrinės galia. Kuo didesnė saulės elektrinės galia, tuo daugiau modulių ir tvirtinimo elementų reikia. Reikia galingesnio inverterio. Na, ir darbo daugiau reikia įdėti.

Jeigu saulės elektrinė montuojama vietoj stogo dangos, ji visada bus brangesnė už įprastą saulės elektrinę, nes saulės moduliams dar gamykloj primontuojami specialūs laikikliai skirti šiam montavimo būdui.

Jeigu ant stogo krenta šešėlis, arba elektrinė planuojama ant daugiau negu 2 šlaitų. Tokiu atveju greičiausiai neišsiversite be optimizatorių. Na, o optimizatorių kainos prasideda nuo 50 EUR.

Ne paskutinėje vietoje ir montavimo vieta, o brangiausios montavimo konstrucijos - saulės elektrinei ant žemės įrengti. Jeigu montuoti planuojate ant stogo, mes tikrai paklausime, kokia jo danga. Kiekvienai stogo dangai montavimo konstrukcijos skirtingos, skirtinga ir jų kaina.

Kai sudedame visus šiuos kintamuosius į vieną vietą, gauname jūsų saulės elektrinės kainą. Norite sužinoti kiek kainuoja jūsų saulės elektrinė? Užsukite į mūsų namų rubriką arba spauskite Gauti pasiūlymą.

Kodėl man pasiūlė silpnesnį inverterį negu saulės elektrinės modulių galia?

Yra 2 „tiesos“, sklandančios rinkoje.

1 tiesa – inverterio galia turi būti ne mažesnė negu modulių galia.

2 tiesa – inverterio galia gali būti iki 20 proc. mažesnė.

Pirmiausia pakalbėkime apie saulės modulius. Saulės modulių galia yra matuojama standartinėmis bandymo sąlygomis – 25⁰C ir būtent šiomis sąlygomis nustatomas nominalus modulio galingumas. Temperatūrai kylant modulis pradeda mažinti elektros gamybą. Skirtingi moduliai praranda skirtingai, bet svyruoja apie 0,3-0,5 proc. Karštą vasaros dieną saulės moduliai gali įkaisti ir iki 60-65⁰CTokią dieną elektrinės efektyvumas krenta apie 12-20 proc. Taigi, vasarą 10 kW saulės elektrinė gali pasiekti tik 80-90 proc. savo galios. Kas metus moduliai praranda dalį efektyvumo. Tad kuo vyresnė elektrinė, tuo mažiau elektros energijos ji gamina.

Inverteriai dažniausiai suprojektuoti taip, kad galėtų kokybiškai veikti kiek labiau apkrauti negu nominali galia ir optimaliausiai dirba, kai elektros generacija yra artima inverterio galiai. Taigi, vasarą optimaliausias inverteris į pietus nukreiptai saulės elektrinei – silpnesnis, negu modulių galia. Nes saulės moduliai tiesiog nepasiekia savo nominalios galios.

Pavasarį – kai temperatūra nėra aukšta, o saulės pakankamai daug, moduliai generuoja maksimalų kiekį energijos. Tokiu atveju silpnesnio inverterio nepakanka.

Bet saulės elektrinės efektyvumas skaičiuojamas metais, o ne vienu metų laiku. Todėl mes atlikome simuliaciją. Su programa „PV syst“ paskaičiavome kiek 9,6 kW galios saulės modulių elektrinė Kaune sugeneruotų elektros energijos per metus su 8 arba 10 kW galios HUAWEI inverteriais.

Rezultatas: elektrinė su 8 kW galios inverteriu per metus pagamins 9426 kWh, o su 10 kW inverteriu – 9398 kWh.

8 kW inverteris generacija.pdf

10 kW inverteris generacija.pdf

28 kWh 8 kW inverterio naudai. 8 kW galios inverteris dar ir pigesnis. Tad 10 kW elektrinei - 8 kW inverteris yra ir efektyvesnis, ir ekonomiškai naudingesnis.

Kodėl man pasiūlė silpnesnį inverterį negu saulės elektrinės modulių galia?
Elektros saugojimas ESO tinkluose

Elektros saugojimas ESO tinkluose

Saulės elektrinės savininkams ESO nemokamai įrengia dvipusės apskaitos elektros skaitiklį, kuris apskaito iš tinklo suvartotos elektros energijos kiekį ir saulės elektrinės pagamintos ir į tinklą pateiktos energijos kiekį.

ESO skaitiklis neskaičiuoja viso saulės elektrinės pagamintos elektros kiekio, tad jeigu inverterio ir ESO skaitiklio parodymai skiriasi, o taip dažniausiai ir būna, neišsigąskite – šį skirtumą jūs sunaudojate savo namuose saulės elektrinės veikimo metu.

Duomenys iš įrengto elektros skaitiklio nuskaitomi automatiškai per atstumą kas mėnesį ir pagal gautus duomenis skaičiuojamas elektros suvartojimas ir jos atidavimas (pasiėmimas iš) į tinklą bei suformuojama tiksli sąskaita faktūra. Dvipusio skaitiklio fiksuojami rodmenys, pateikiami kasmėnesinėje sąskaitoje:

  • kiek savo pagamintos elektros energijos pateikėte ir atgavote iš tinklo;
  • kiek elektros energijos trūko (jeigu trūko);
  • kiek elektros energijos sukaupėte per mėnesį.

Kainos patvirtintos VERT ir galioja nuo 2023 sausio 1 d. Už visą elektros kiekį (išskyrus pasigamintą ir suvartotą iš karto), turite atsiskaityti su ESO. Yra svarstytini trys atsiskaitymo būdai ir jums reikia ne daugiau kaip kartą per metus pasirinkti:

  1. Atsiskaitote su ESO už pagamintos ir susigrąžintos elektros energijos kWh – 5,929 ct.
  2. Mokate ESO mėnesinį mokestį už instaliuotą saulės elektrinės galią – 3,9446 EUR už kW per mėnesį.
  3. Mokate ESO savo pagaminta elektra – 12 proc. jūsų saulės elektrinės pagamintos elektros atiduodate į tinklą.

Mūsų skaičiavimais, jeigu suvartojate bent 39 proc. elektros energijos šviesiuoju paros metu, kai saulės elektrinė gamina elektrą, labiausiai apsimoka rinktis pirmąjį būdą – atsiskaitymo už kilovatvalandę būdą. Jeigu tuo metu suvartojate mažiau negu 39 proc., o daugiau negu 61 proc. elektros energijos suvartojate kaip susigrąžintą, labiau apsimoka rinktis antrąjį – atsiskaitymo už įrengtą galią būdą.

Jeigu už elektrą nenorite mokėti pinigais iš viso, reikėtų rinktis trečiąjį būdą. Tik tokiu atveju reikia 12 proc. galingesnės elektrinės ir atitinkamai didesnės pradinės investicijos. Bet – gaunate didesnę ir paramą, jeigu elektrinė nesiekia 10 kW. Svarbu suprasti, kad “Energetiniai metai” prasideda balandžio 1 d. Tad, įsivertinkite tai rinkdamiesi planą.

Saulės baterijos ar saulės moduliai?

Lietuvoje vyrauja keli saulės modulių sinonimai. Jų skirtingą atsiradimą galima panagrinėti net kaip atskirą temą. Kadangi saulės energetika gana šviežias reikalas Lietuvos padangėje, žmonės skirtingas savo gyvenimo patirtis atsinešė ir čia. Juk reikia kažkaip pavadinti naują nežinomą daiktą. Dalis saulės modulių pavadinimų yra kilę iš noro įvardinti daikto paskirtį, dalis yra vertiniai iš kitų kalbų. Čia gal daugiau reikėtų lingvistinės, o ne inžinerinės analizės.

Dažniausiai Lietuvoje pasitaikantys saulės modulių sinonimai:

  • Saulės baterijos - šio žodžio populiarumas greičiausiai kilo iš visiems mums pažįstamos skaičiavimo mašinėlės, kuriai nereikia baterijų elementų. Kadangi tikrąsias baterijas (elementus) pakeitė saulei imlus elektros gamybos būdas, žmonės tokius prietaisus pradėjo vadinti su saulės baterijomis. Saulės modulio veikimo principas labai panašus, tad Lietuvoje labai prigijo būtent toks saulės modulių pavadinimas. Baterijų, kaip po tokių, paskirtis kaupti energiją savyje. O būtent šis prietaisas to nedaro.
  • Saulės moduliai - mes saulės modulius visada vadiname saulės moduliais. Saulės moduliais šiuos gaminius vadina ir pagrindiniai pasaulio modulių gamintojai. Galima ginčytis, koks pavadinimas geriausias, bet žodis modulis turbut geriausiai atitinka savo paskirtį. Saulės modulis dažniausiai sudarytas iš 60 ar 120 elementų, o sudėjus kelis modulius galime gauti saulės elektrinę;
  • Saulės panelės - tai yra angliško žodžio "Panel" sulietuvinta versija. Lietuviškai parašyta skamba net kiek komiškai - kas čia per mergina - taigi saulės modulis. Žinoma, geriausias klausimas - Ar plaunate savo paneles?
  • Saulės plokštės - tai yra angliško žodžio "panel" vertimas į lietuvių kalbą. Iš tiesų šis žodžių junginys naudojamas rečiau už kitas alternatyvas ir greičiausiai laikui bėgant nebebus vartojamas.

Bet, iš tiesų tai, nesvarbu, kaip savo produkciją pavadinsime mes arba jūs - techninės savybės išlieka tokios pačios. Tiek saulės modulių, tiek saulės baterijų, tiek saulės panelių.

Jeigu domina mūsų gaminami saulės moduliai, užsukite čia. Jeigu saulės modulius vadinate saulės baterijomis, jums viskas aiškiau bus čia

Tad nesvarbu, kaip jas/ juos vadinate, užsisakykite su jais/jomis saulės elektrinę.

Na o energijos kaupiklių (irgi klaidingai vadinamų baterijomis) gamykla jau kyla šalia didžiausios saulės baterijų gamyklos ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Šiaurės Europoje.

Saulės baterijos ar saulės moduliai?
Saulės elektrinės atsiliepimai

Saulės elektrinės atsiliepimai

Įrenginėti saulės elektrines žmonėms Lietuvoje pradėjome 2018 m. Per tą laiką įrengėme virš 2000 saulės elektrinių. Pažiūrėkite, ką apie mus kalba žmonės, patikėję mums savo saulės elektrinės įrengimą.


Saulės elektrinės atsiperkamumas

Saulės elektrinės atsiperkamumas yra kievienam skirtingas. Skaičiuojant matematiškai atsipirkimas priklauso nuo pradinės saulės elektrinės kainos, nuo išlaidų, reikalingų saulės elektrinei funkcionuoti (pvz. remontas, įrangos keitimas ar pasaugojimo mokestis) ir nuo elektros kainų.

Saulės elektrinės kainą žino visi ją įsirengę. Kiek sunkiau prognozuoti ir vertinti įrangos gedimus, pasaugojimo mokesčio kainos pokyčius ir elektros kainas iš skirtingų nepriklausomų elektros tiekėjų.

Saulės elektrinės kainą sumažina subsidija iš APVA. Tad, jeigu jos neprašote, ar negalite gauti, jūsų saulės elektrinės atsipirkimo terminas bus ilgesnis negu kaimyno. Bet, jeigu elektros kaina išaugs dar labiau, tampa praktiškai nebesvarbu ar jums elektrinė atsipirks per 3 ar per 4 metus.

Saulės elektrinės efektyvumas retai vertinamas kaip atsipirkimo termino dedamoji. O veltui. Jau ne kartą kalbėjome, kad nuo saulės elektrinės įrengimo sąlygų, Lietuvos vietos ir kad ir medžio, augančio šalia namo, saulės elektrinė gali būti efektyvesnė ir kokias 20-30 proc. O tai reiškia, kad jeigu jūsų saulės elektrinė yra pakankamai geromis sąlygomis, jos atsipirkimas bus trumpesnis.

Saulės moduliai irgi dažnai nevertinami kaip atsipirkimo kriterijus. O būtent saulės moduliai - saulės elektrinės pagrindinė dalis, turinti įtakos pradinei saulės elektrinės kainai, bet taip pat ir turintys didžiulę įtaką elektros generacijai.

Pvz. dvipusiai saulės moduliai Bifacial ant paprasto stogo nugarinės dalies pagalba gali generuoti apie 3-5 proc. daugiau. Atrodo menkniekis? O per visą gyvenimą - 30 metų toks modulis jums padovanoja papildomus metus elektros generacijos - tiek daugiau elektros sugeneruoja per nugarinę pusę. Jeigu dvipusiai moduliai montuojami ant žemės, šis koeficientas dar didesnis. Ir per 6 metus padovanos jums papildomą metų generaciją.

Gal tai jau ir ne visai atsipirkimo faktorius, o investicijos grąžos. Tad kartais tikrai reikia pasvarstyti, galbūt verta investuoti į technologiškai pažangesnę įrangą, tam, kad gauti kur kas didesnę naudą ateityje.

O atsipirkimo matematika labai paprasta. Paimkime vidutinę 7,6 kW rytai vakarai saulės elektrinę. Tokia elektrinė per metus pagamins 6500-7000 kWh. Pasirinkę atsiskaitymo už galią planą, mokėsite 2,52 ЕUR už kW per mėnesį arba 230 EUR per metus. Imkime skaičiavimams pesimistinį variantą.

Šiaip už elektrą mokėtumėte 0,24 x 5000 arba 1200 EUR, su saulės elektrine mokate 230  ir dar metų gale gaunate kompensaciją už nepanaudotą elektrą, tarkim 10 ct už kWh, viso 150 ЕUR. Nauda per metus - 1100 EUR.

Na, o jeigu pasirinkote elektros tiekėją, pas kurį elektros kaina 40 ct, nauda beveik dvigubai didesnė. Tad siūlome nebesvarstyti ir įsirengti saulės elektrinę kuo greičiau.

Saulės elektrinės atsiperkamumas
Kiek sveria 10 kW saulės elektrinė?

Kiek sveria 10 kW saulės elektrinė?

Skaičiuoti galime tik su SoliTek gaminamais saulės moduliais. O jie yra 4 pagrindiniai. Standard sveria 20 kg, stiklas stiklas Blackstar 24 kg, stiklas stiklas Bifacial - 30 kg, moduliai vietoj saulės dangos Solrif - 35 kg. Imkime vidutinę modulio galią - 360 W (2022 m. birželį gaminami moduliai). Tam, kad įsirengti 10 kW reikės 27-28 saulės modulių.

Vidutinis 1 saulęs modulio plotas 1,9 kv. m. Tad 28 moduliai bus 53 kv. m. Be techninių tarpų.

10 kW saulės elektrinė su Standard saulės moduliais sveria 560 kg, su stiklas stiklas Blackstar 672 kg, su Bifacial - 840 kg, Solrif - 980 kg . Dar plius tvirtinimai apie 20 kg. 

Ant plokščio stogo pridėkite balastinę sistemą (jeigu tokia naudojama) +500 kg. Tik Solrif atveju - ant plokščio stogo montuoti negalima. Plokščiam stogui ir plotas bus didesnis, nes tarp saulės modulių eilių bus smarkiai didesni tarpai.

Inverteris dar 20-25 kg.