01Naujienos
Kaip įmonės gali apsisaugoti nuo elektros kainų svyravimų

Litgrid skelbia, kad 2025 m. kovo 31 d. elektros kainos Lietuvoje svyravo nuo 88.19 EUR/MWh ankstyvą rytą iki 773 EUR/MWh pikinėmis valandomis, o vakaras užbaigtas 619.32 EUR/MWh kaina. Nordpool duomenys rodo, kad elektros kainos kitose Baltijos šalyse taip pat patyrė didelius svyravimus, o tai pabrėžia regioninio elektros rinkos nestabilumą.
Šiuolaikinėje energetikos rinkoje, kurioje elektros energijos kainos gali šoktelėti iki neprognozuojamų aukštumų, verslams svarbu turėti patikimus energetikos valdymo sprendimus. Kainų svyravimai, ypač rytais, sukuria nemenką iššūkį ypatingai energijai intensyvioms pramonės šakoms. Energijai intensyvios pramonės šakos, pavyzdžiui, gamyba, chemijos pramonė ar duomenų centrai, sunaudoja didelius elektros energijos kiekius. Elektros energijos kaupikliai (baterijos) leidžia šioms įmonėms pirkti ir kaupti energiją ne piko metu, kai ji pigesnė, ir naudoti ją piko valandomis, kai elektros kainos didesnės. Tai gali žymiai sumažinti sąnaudas.
Kaupikliai taip pat didina elektros tiekimo patikimumą. Pramonės šakoms, kurioms reikalingas nuolatinis energijos tiekimas, pavyzdžiui, veikiant sunkiąją techniką ar palaikant kritines duomenų paslaugas, negali sau leisti energijos tiekimo sutrikimų. Vadinamosios saulės baterijos (kaupikliai) gali teikti atsarginę energiją gedimo atvejais, taip minimizuojant prastovas ir galimus nuostolius.

"Šiandienos verslo aplinkoje įmonėms reikia ne tik patenkinti savo energijos poreikius, bet ir užtikrinti finansinį stabilumą. Energijos kaupikliai suteikia galimybę veikti efektyviau, sumažinant riziką, kurią kelia kintamos elektros kainos, ir skatina tvarią energijos naudojimo praktiką“- sako Tadas Visockas, bendrovės „SoliTekas LT“ atstovas.
Daugelis energijai intensyvių pramonės šakų pereina prie atsinaujinančių energijos šaltinių, siekdamos sumažinti ir savo anglies pėdsaką ir energijos išlaidas. Tačiau atsinaujinantys šaltiniai, pvz., saulės ar vėjo energija, yra nepastovūs. Kaupikliai gali kaupti perteklinę energiją, kai jos gamyba didžiausia, ir naudoti ją, kai gamyba maža, užtikrinant pastovų energijos tiekimą.
Įmonės „Solitekas LT“ atstovo teigimu: „Turėdamos kaupiklius, įmonės gali dalyvauti energetikos ir papildomųjų paslaugų rinkose. Jos gali teikti paslaugas, tokias kaip apkrovos nukreipimas, piko suvartojimo mažinimas ir dažnio reguliavimas, kurios gali atverti naujas pajamų srautų galimybes. Kaip pavyzdys, mūsų sukurta išmanioji baterija verslams „SoliTek VEGA prijungta prie elektros tinklo, kartu su kita elektros įranga sudaro darniai veikiančią elektros srautų valdymo sistemą. Ši sistema valdo objekto elektros energijos srautus ir užtikrina elektros tiekimą objekte nutrūkus elektros tiekimui iš ESO tinklo.“
Energetikos sektoriaus svyravimai yra neišvengiami, tačiau įmonės, pasirinkusios investuoti į pažangias energijos kaupimo technologijas, gali žymiai sumažinti riziką ir padidinti savo konkurencingumą rinkoje. Investicijos į tokias technologijas yra investicijos į ateitį, užtikrinant stabilumą ir tvarumą ilgalaikėje perspektyvoje.
02Daugiau naujienų