Siunčiami duomenys …
Saulės stoginė – Europos mados klyksmas, kuris skinasi kelia ir į Lietuvą Gegužė 09, 2024

01Naujienos

Saulės stoginė – Europos mados klyksmas, kuris skinasi kelia ir į Lietuvą

Saulės stoginė – Europos mados klyksmas, kuris skinasi kelia ir į Lietuvą

Nuo 467,1 mln. 2023-iais iki 1058,8 mln. dolerių 2030-iais – tokį pasaulinės saulės stoginių rinkos vertės augimą numato naujausios prognozės. Šiuo laikotarpiu metinis pasaulinės rinkos augimo koeficientas turėtų siekti 12,4 proc., o didžiausias vaidmuo patikimas Europai. Kas tai lemia? Atsako ekspertai.

Europos saulės energijos rinka įgauna pagreitį dėl siekio tapti pirmuoju klimatui neutraliu žemynu ir pereiti prie ekologiškų bei tvarių energijos šaltinių. Tokia transformacija skatina ir elektrinių transporto priemonių naudojimą, o tuo pačiu įkrovimo infrastruktūros plėtrą. Natūralu, kad elektros energijos suvartojimo augimas skatina ir automobilių stoginių su integruotais saulės moduliais – itin efektyviai įdarbinančių natūralų energijos šaltinį – rinką.

Saulės energijos naudojimui kasdienybėje skatinti įvairių individualių iniciatyvų imasi ir Europos valstybių valdžia. Pavyzdžiui, Vokietijoje tam tikros federalinės žemės nustatė, kad saulės stoginės turi būti įrengtos automobilių aikštelėse, kurios talpina 35-100 automobilių, o štai Prancūzijos teisės aktai numato jų įrengimą 80-400 vietų automobilių aikštelėse.

Išskyrė pagrindinius privalumus

Europoje sparčiai populiarėjančios ir švarios energijos ateitimi laikomos saulės stoginės turi daugybę privalumų. „Pirmiausia, jos sprendžia problemą, kai namo stogas yra netinkamas įprastai saulės elektrinei (jis laiptuotas, nelygus, su daug kaminų ar aplink daug šešėlį keliančių objektų) arba, kai neužtenka vietos ant stogo norimos galios elektrinei. Tokiu atveju, saulės stoginė gali tapti pagrindine elektrine, kuri patenkintų namų ūkio elektros poreikius, o jeigu joje būtų integruotas ir įkrovimo sprendimas – suteiktų galimybę pakrauti elektromobilį žaliąja energija. Daugiabučiai, prekybos centrai, gamyklos- tokiose vietose paprastai yra numatytos parkavimo vietos, jų elektros poreikis dėl elektromobilių vis auga. Taigi jas efektyviai galima išnaudoti saulės stoginėms - statiniams, kurie apsaugo nuo aplinkos poveikio, sukuria darbuotojui ar klientui pridėtinę vertę, generuodami elektros energiją ir patogumą - nereikia sniego valyti išėjus po ilgos darbo dienos žiemą. Be abejonės, tai ir tvarus sprendinys“, – pasakoja vienos didžiausių saulės modulių ir kaupimo sistemų gamintojos Šiaurės Europoje „SoliTek“ atstovė Sandra Garšanikovienė.

Saulės stoginė – Europos mados klyksmas, kuris skinasi kelia ir į Lietuvą

„Automobilio stoginė su integruota saulės elektrine paverčia nenaudojamą ir neefektyvią erdvę sėkminga ilgalaike investicija – į ją dvipusiai saulės moduliai montuojami tokia kryptimi, kad maksimaliai surinktų saulės spindulius, o atsižvelgiant į tai, kad šie elektrą generuoja ir iš viršutinės, ir iš nugarinės pusės, pagaminama 5-10 proc. daugiau elektros energijos nei su įprasta elektrine ant stogo. Tai reiškia, kad saulės stoginės atsipirkimo terminas elektros vartotojui yra greitesnis nei įprastos saulės elektrinės ant stogo“, – teigia S.Garšanikovienė.

Saulės stoginės ne tik vizualiai patraukliai integruojasi į aplinką, užima mažiau vietos nei tradiciniai garažai, bet atlieka į apsauginę funkciją – apsaugo automobilius nuo tiesioginių UV spindulių, žalingo kritulių poveikio, paukščių ir augalų apnašų, taip prailgindamos jų eksploatavimo laiką.

Visi šie saulės stoginių privalumai – plačiai pripažįstami ir vertinami Vakarų Europos gyventojų, vis daugiau kurių nebeįsivaizduoja savo kasdienybės be švarios energijos. Lietuvoje situacija kiek kitokia, tačiau palengva keičiasi – susidomėjimas saulės stoginėmis auga. Šią tendenciją lemia ne tik didėjantis visuomenės sąmoningumas apie saulės energijos naudą, bet ir valstybės teikiama parama, į kurią gali pretenduoti ne tik norintys įsirengti įprastą saulės elektrinę ant stogo, bet ir automobilio stoginę su saulės moduliais.

02Daugiau naujienų

BOD Group atidarė išskirtinį pastatą ir paleido baterijų gamybos liniją Balandis 23, 2024

BOD Group atidarė išskirtinį pastatą ir paleido baterijų gamybos liniją

Auštųjų technologijų įmonių grupė „BOD Group“ atvėrė vieno moderniausių pastatų Europoje duris. Bendrovės pasididžiavimu tapęs „Verslo ir inovacijų centras“ simbolizuoja kryptį, leidžiančią Lietuvai ir Europai siekti greitesnės žaliosios transformacijos. Šiame išskirtinai energetiškai taupiame pastate buvo oficialiai paleista ir pirmoji Baltijos šalyse išmaniųjų baterijų gamybos linija.

SoliTek ūkininkams siūlo trečdaliu pigesnį saulės elektrinės įrengimą Kovas 20, 2024

SoliTek ūkininkams siūlo trečdaliu pigesnį saulės elektrinės įrengimą

Šių metų kovo 6 dieną Lietuvos energetikos agentūra paskelbė kvietimą teikti paraiškas investicinei paramai saulės elektrinių sausumoje įrengimui gauti. Viena tikslinių grupių, galinti pretenduoti į paramą – ūkininkai. Į šios formos paramos tikslinę grupę jie įtraukiami itin retai – tad šiuo metu aktyvus kvietimas yra unikali proga palankiomis sąlygomis įsirengti saulės elektrinę ir dar papildomai sutaupyti.

Papildoma valstybės parama saulės elektrinėms – 40 mln. EUR kvietimas Kovas 19, 2024

Papildoma valstybės parama saulės elektrinėms – 40 mln. EUR kvietimas

Dėl sparčiai augančio saulės elektrinių populiarumo ir aktyvaus valstybės teikiamos paramos naudojimo, didelė gyventojų dalis per šiemet vykdytus du kvietimus liko be finansavimo. Atsižvelgdama į šias aplinkybes, Energetikos ministerija antrąjį šių metų ketvirtį planuoja trečiąjį kvietimą. Tai – didžiausias ir, planuojama, paskutinis kvietimas šiais metais, kuriame galės dalyvauti fiziniai asmenys, tapę arba norintys tapti gaminančiais vartotojais. 

Sprendimas su SoliTek moduliais Vokietijoje pelnė apdovanojimą Kovas 07, 2024

Sprendimas su SoliTek moduliais Vokietijoje pelnė apdovanojimą

Anot S.Garšanikovienės, šį novatorišką sprendimą sudaro dvigubas vazonas ir vertikalus aliuminio rėmas, kuriame įmontuotas specialus 300 W fotovoltinis stiklas-stiklas modulis – berėmis, surenkantis energiją iš priekinės bei galinės pusės. Šiam unikaliam projektui kūrėjai iš Vokietijos itin simboliškai suteikė vardą „Matilda“ – germanų kalboje reiškiantį, „susidedantis iš dalių“.

Jeigu įrenginys su moduliu nukreipiamas rytų-vakarų kryptimi, per metus jis gali pagaminti iki 400 kWh elektros energijos.

Lietuvoje viešintis Maltos prezidentas George Vella aplankė SoliTek Vasaris 28, 2024

Lietuvoje viešintis Maltos prezidentas George Vella aplankė SoliTek

Lietuvoje viešintis Maltos prezidentas George‘as Vella trečiadienį aplankė vieną inovatyviausių Lietuvos įmonių SoliTek. G. Vella apžiūrėjo SoliTek gaminamų saulės modulių ir baterijų namams „Nova“ gamybos linijas bei vieną inovatyviausių biurų pastatų, pastatytą aukštųjų technologijų įmonių grupės „Global BOD Group“. Maltos prezidento vizitas – svarbus žingsnis stiprinant Maltos ir Lietuvos sinergiją atsinaujinančios energijos srityje.