Siunčiami duomenys …
SoliTek saulės elektrinė įrengta 40 metrų aukštyje Gegužė 29, 2024

01Naujienos

SoliTek saulės elektrinė įrengta 40 metrų aukštyje

SoliTek saulės elektrinė įrengta 40 metrų aukštyje

Nuo 1974 metų Lietuvos žemės ūkio sektoriuje veikianti grūdų paruošimo, saugojimo ir prekybos bendrovė AB „Jonavos grūdai“ – viena pirmųjų, įsirengusių 500 kW galios saulės elektrinę 40 metrų aukštyje. Ant Valstybės rezervą galinčios saugoti bendrovės grūdų elevatoriaus stogo sumontuoti saulės moduliai generuos beveik pusę bendrovei reikalingo elektros energijos kiekio – toks projektas įgyvendintas tik iš įmonės vidinių lėšų. 

„Šiemet 50-ties metų jubiliejų minintis „Jonavos grūdų“ elevatorius yra antras pagal dydį tokio tipo pastatas Lietuvoje – jis talpina 113000 tonų. Čia iš ūkininkų ir kitų grūdų augintojų priimame grūdus, juos džioviname, išvalome, saugojame ir atitinkamai krauname. Didžioji grūdų dalis išvažiuoja į uostą, kur yra eksportuojama iš Lietuvos, o , kiti važiuoja pas Lietuvos gamintojus perdirbimui“, – atskleidžia AB „Jonavos grūdai“ generalinis direktorius Darius Karpavičius.

Jis tęsia, kad Bendrovė, siekdama efektyviai vykdyti valstybės pavestas funkcijas, sprendimą ant grūdų elevatoriaus įsirengti saulės elektrinę lėmė kelios priežastys. Pirma, siekis orientuotis į Europos žaliąjį kursą, o antra – noras tapti ne tik elektros energijos vartotoju, bet ir savarankišku gamintoju.

„Manome, kad valstybei orientuojantis į žaliąjį kursą, ne tik privatus bet ir valstybės valdomas verslas turėtų neatsilikti ir prisidėti prie siekio įgyvendinti šiuolaikines aplinkosaugos normas. Tai yra dalis mūsų atsakomybės prieš aplinką ir būdas prisidėti prie tvarios ekonomikos augimo. Įsirengę saulės elektrinę, siekiame būti pavyzdžiu, kaip žemės ūkio sektoriuje veikiančios įmonės gali veikti atsakingai ir inovatyviai, naudodamas atsinaujinančius energijos šaltinius“, – aiškina D. Karpavičius.

AB „Jonavos grūdai“ vadovas priduria, kad 40 metrų aukštyje sumontuota saulės elektrinė generuos beveik pusę bendrovei reikalingo elektros energijos kiekio. D. Karpavičiaus teigimu, valstybinės paramos formos tokiam projektui nebuvo, tačiau įvertinusi atsinaujinančios energijos šaltinio teikiamus privalumus, bendrovė jį finansavo iš vidinių lėšų.

SoliTek saulės elektrinė įrengta 40 metrų aukštyje

Iššūkiai projektuojant ir montuojant saulės elektrinę

Ant AB „Jonavos grūdai“ elevatoriaus stogo pastatytą saulės jėgainę projektavo ir montavo pirmaujanti saulės energijos sprendimų kūrėja – įmonė „SoliTek“. Jos vadovas Julius Sakalauskas atskleidžia, kad tai buvo neeilinis ir itin sudėtingas projektas – pirmiausia, dėl kilusių iššūkių, kuriuos teko įveikti saulės elektrinės projektavimo ir montavimo komandoms.

„40 metrų pastato aukštis, tai, kad ant jo nėra parapetų – stogo komponentų, užtikrinančių geresnę apsaugą nuo aplinkos poveikio – ir vėjuota vieta kėlė daug sunkumų: nuo medžiagų užkėlimo ant stogo iki to, kad suprojektuota saulės elektrinė atlaikytų dideles vėjo apkrovas ir nepažeistų stogo dangos konstrukcijos dėl papildomo svorio“, – atskleidžia J. Sakalauskas.

Dar vienas „SoliTek“ kilęs iššūkis – darbas degioje aplinkoje. Grūdų dulkės yra itin degios, o prie tam tikros koncentracijos net ir sprogios. Į tai komanda atsižvelgė ir iš anksto apmokė savo personalą, kaip taisyklingai elgtis. Buvo naudojami specialūs įrankiai, nuo kurių neskrenda žiežirbos pjovimo ar kito darbo metu. Be to, svarbiausia- buvo pasirinkti nedegūs A degumo klasės stiklas/stiklas SoliTek moduliai BLACKSTAR.

„AB „Jonavos grūdai“ elevatorius susideda iš dviejų dalių, kurias jungia 40 metrų aukštyje esantis koridorius, o kadangi ant jų abiejų išdėstyti mūsų moduliai sujungti į vieną saulės elektrinę, kabelių pravedimas buvo ne ką mažesnis išbandymas“, – priduria įmonės „SoliTek“ vadovas J. Sakalauskas.

02Daugiau naujienų

ESO pristato svarbius atnaujinimus norintiems įsirengti elektrines Birželis 13, 2024

ESO pristato svarbius atnaujinimus norintiems įsirengti elektrines

„Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) skelbia apie svarbius Pasinaudojimo elektros tinklais tvarkos aprašo atnaujinimus, kurie jau nuo vakar leidžia privatiems ir verslo klientams lengviau įsirengti saulės ar vėjo elektrines Lietuvoje. Šie pakeitimai, patvirtinti Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT), padidina elektros pralaidumų paskirstymo efektyvumą, sumažindami grupių skaičių nuo devynių iki trijų.

Iš valstybės – papildomi 40 mln. saulės elektrinėms Birželis 10, 2024

Iš valstybės – papildomi 40 mln. saulės elektrinėms

Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) birželio 11 d. skelbs ilgai gyventojų lauktą papildomą kvietimą saulės elektrinėms. Šis kvietimas – trečiasis ir iki šiol didžiausias šiais metais. Po šito kvietimo numatomas naujas šaukimas tik kitų metų pavasarį, taigi labai svarbu neprarasti šios galimybės. Ekspertė aiškina, ką turi žinoti fiziniai asmenys, norintys pretenduoti į valstybės paramą.

Saulės stoginė – Europos mados klyksmas, kuris skinasi kelia ir į Lietuvą Gegužė 09, 2024

Saulės stoginė – Europos mados klyksmas, kuris skinasi kelia ir į Lietuvą

Nuo 467,1 mln. 2023-iais iki 1058,8 mln. dolerių 2030-iais – tokį pasaulinės saulės stoginių rinkos vertės augimą numato naujausios prognozės. Šiuo laikotarpiu metinis pasaulinės rinkos augimo koeficientas turėtų siekti 12,4 proc., o didžiausias vaidmuo patikimas Europai. Kas tai lemia? Atsako ekspertai.

BOD Group atidarė išskirtinį pastatą ir paleido baterijų gamybos liniją Balandis 23, 2024

BOD Group atidarė išskirtinį pastatą ir paleido baterijų gamybos liniją

Auštųjų technologijų įmonių grupė „BOD Group“ atvėrė vieno moderniausių pastatų Europoje duris. Bendrovės pasididžiavimu tapęs „Verslo ir inovacijų centras“ simbolizuoja kryptį, leidžiančią Lietuvai ir Europai siekti greitesnės žaliosios transformacijos. Šiame išskirtinai energetiškai taupiame pastate buvo oficialiai paleista ir pirmoji Baltijos šalyse išmaniųjų baterijų gamybos linija.

SoliTek ūkininkams siūlo trečdaliu pigesnį saulės elektrinės įrengimą Kovas 20, 2024

SoliTek ūkininkams siūlo trečdaliu pigesnį saulės elektrinės įrengimą

Šių metų kovo 6 dieną Lietuvos energetikos agentūra paskelbė kvietimą teikti paraiškas investicinei paramai saulės elektrinių sausumoje įrengimui gauti. Viena tikslinių grupių, galinti pretenduoti į paramą – ūkininkai. Į šios formos paramos tikslinę grupę jie įtraukiami itin retai – tad šiuo metu aktyvus kvietimas yra unikali proga palankiomis sąlygomis įsirengti saulės elektrinę ir dar papildomai sutaupyti.