01Naujienos
500 kW saulės elektrinė įrengta 40 metrų aukštyje
Nuo 1974 metų Lietuvos žemės ūkio sektoriuje veikianti grūdų paruošimo, saugojimo ir prekybos bendrovė AB „Jonavos grūdai“ – viena pirmųjų, įsirengusių 500 kW galios saulės elektrinę 40 metrų aukštyje. Ant Valstybės rezervą galinčios saugoti bendrovės grūdų elevatoriaus stogo sumontuoti saulės moduliai generuos beveik pusę bendrovei reikalingo elektros energijos kiekio – toks projektas įgyvendintas tik iš įmonės vidinių lėšų.
„Šiemet 50-ties metų jubiliejų minintis „Jonavos grūdų“ elevatorius yra antras pagal dydį tokio tipo pastatas Lietuvoje – jis talpina 113000 tonų. Čia iš ūkininkų ir kitų grūdų augintojų priimame grūdus, juos džioviname, išvalome, saugojame ir atitinkamai krauname. Didžioji grūdų dalis išvažiuoja į uostą, kur yra eksportuojama iš Lietuvos, o , kiti važiuoja pas Lietuvos gamintojus perdirbimui“, – atskleidžia AB „Jonavos grūdai“ generalinis direktorius Darius Karpavičius.
Jis tęsia, kad Bendrovė, siekdama efektyviai vykdyti valstybės pavestas funkcijas, sprendimą ant grūdų elevatoriaus įsirengti saulės elektrinę lėmė kelios priežastys. Pirma, siekis orientuotis į Europos žaliąjį kursą, o antra – noras tapti ne tik elektros energijos vartotoju, bet ir savarankišku gamintoju.
„Manome, kad valstybei orientuojantis į žaliąjį kursą, ne tik privatus bet ir valstybės valdomas verslas turėtų neatsilikti ir prisidėti prie siekio įgyvendinti šiuolaikines aplinkosaugos normas. Tai yra dalis mūsų atsakomybės prieš aplinką ir būdas prisidėti prie tvarios ekonomikos augimo. Įsirengę saulės elektrinę, siekiame būti pavyzdžiu, kaip žemės ūkio sektoriuje veikiančios įmonės gali veikti atsakingai ir inovatyviai, naudodamas atsinaujinančius energijos šaltinius“, – aiškina D. Karpavičius.
AB „Jonavos grūdai“ vadovas priduria, kad 40 metrų aukštyje sumontuota saulės elektrinė generuos beveik pusę bendrovei reikalingo elektros energijos kiekio. D. Karpavičiaus teigimu, valstybinės paramos formos tokiam projektui nebuvo, tačiau įvertinusi atsinaujinančios energijos šaltinio teikiamus privalumus, bendrovė jį finansavo iš vidinių lėšų.
Iššūkiai projektuojant ir montuojant saulės elektrinę
Ant AB „Jonavos grūdai“ elevatoriaus stogo pastatytą saulės jėgainę projektavo ir montavo pirmaujanti saulės energijos sprendimų kūrėja – įmonė „SoliTek“. Jos vadovas Julius Sakalauskas atskleidžia, kad tai buvo neeilinis ir itin sudėtingas projektas – pirmiausia, dėl kilusių iššūkių, kuriuos teko įveikti saulės elektrinės projektavimo ir montavimo komandoms.
„40 metrų pastato aukštis, tai, kad ant jo nėra parapetų – stogo komponentų, užtikrinančių geresnę apsaugą nuo aplinkos poveikio – ir vėjuota vieta kėlė daug sunkumų: nuo medžiagų užkėlimo ant stogo iki to, kad suprojektuota saulės elektrinė atlaikytų dideles vėjo apkrovas ir nepažeistų stogo dangos konstrukcijos dėl papildomo svorio“, – atskleidžia J. Sakalauskas.
Dar vienas „SoliTek“ kilęs iššūkis – darbas degioje aplinkoje. Grūdų dulkės yra itin degios, o prie tam tikros koncentracijos net ir sprogios. Į tai komanda atsižvelgė ir iš anksto apmokė savo personalą, kaip taisyklingai elgtis. Buvo naudojami specialūs įrankiai, nuo kurių neskrenda žiežirbos pjovimo ar kito darbo metu. Be to, svarbiausia- buvo pasirinkti nedegūs A degumo klasės stiklas/stiklas SoliTek moduliai BLACKSTAR.
„AB „Jonavos grūdai“ elevatorius susideda iš dviejų dalių, kurias jungia 40 metrų aukštyje esantis koridorius, o kadangi ant jų abiejų išdėstyti mūsų moduliai sujungti į vieną saulės elektrinę, kabelių pravedimas buvo ne ką mažesnis išbandymas“, – priduria įmonės „SoliTek“ vadovas J. Sakalauskas.
02Daugiau naujienų