01Naujienos
Ar gali saulės moduliai būti tvarūs?

Lietuvos saulės modulių gamintojai ir švariųjų technologijų sektorius savo dydžiu ir apimtimis pirmauja Baltijos šalyse, tačiau nuolat susiduria su iššūkiais, stabdančiais sektoriaus augimą. Apie juos, cleantech galimybes bei sektoriaus naujoves kalbėjome konferencijoje “Lietuvos Cleantech rinka 2022” , kurios metu produktų vadovas Vilius Aleknavičius papasakojo, kiek tvari yra saulės modulių gamyba Lietuvoje SoliTek gamykloje ir kiek gamtai kainuoja kitos alternatyvos.
Šiandien Lietuvoje veikia 16 energetikos startup ir scaleup (startuolių ir brandžių) technologijų įmonių, kurios operuoja atsinaujinančios energetikos ir energijos skaitmenizacijos srityse. Per analizuojamą laikotarpį sektoriaus bendrovės pritraukė 60 mln. Eur investicijų - mažiausiai iš visų ataskaitoje analizuojamų sektorių. Tai parodo, kad energetikos sektoriaus įmonės sugebėjo geriausiai augti pasinaudodamos nuosavu kapitalu.
Kol kas Lietuvos cleantech energetikos branduolį sudaro daugiausiai su saulės energetika susiję startuoliai bei jau pelningai veikiančios saulės technologijų gamybos įmonės, tokios kaip „SoliTek Cells“, taip pat saulės energijos parkų valdymo programinės įrangos gamintojai „PVcase“, „Inion“ ar „Detra Solar“.
Tokie smulkesni žaidėjai, kaip inovatyvus nuotolinių saulės elektrinių vystytojas ir platformos operatorius „Solarbank“, vis dar ruošiasi didesniam augimo etapui ir, tikėtina, aktyviai ieško išorinio kapitalo.

„Šiandien esame vienas įdomiausių Europos regionų. Globaliai vertinant svarbu tai, kad dėl savo geografinės padėties ir ekonomikų smulkumo, Lietuva, Latvija ir Estija jau seniau buvo priverstos aktyviau kurti gyvybingas cleantech inovacijų ekosistemas. Jos padėjo mums auginti savo energetinę nepriklausomybę, leidžia įdarbinti inžinerinę patirtį kuriant tvarius transporto sprendimus, inovuojant maisto pramonėje ir žemės ūkyje.
Ne vienas Vakarų analitikas yra atkreipęs dėmesį būtent į Lietuvos įžvalgumą ir drąsą kuriant nuo Rusijos nepriklausomą energetikos sistemą - pirmieji Europoje sugebėjome 100% atsisakyti Rusijos dujų ir tai pasaulyje kelia didelę susižavėjimo bangą”, - sako Saulėtekio Tech Parko vadovė Laima Balčiūnė.
Nuotraukos: Vygantas Skaraitis
02Daugiau naujienų