Siunčiami duomenys …
Ar gali saulės moduliai būti tvarūs? Kovas 02, 2023

01Naujienos

Ar gali saulės moduliai būti tvarūs?

Ar gali saulės moduliai būti tvarūs?

Lietuvos saulės modulių gamintojai ir švariųjų technologijų sektorius savo dydžiu ir apimtimis pirmauja Baltijos šalyse, tačiau nuolat susiduria su iššūkiais, stabdančiais sektoriaus augimą. Apie juos, cleantech galimybes bei sektoriaus naujoves kalbėjome konferencijoje “Lietuvos Cleantech rinka 2022” , kurios metu produktų vadovas Vilius Aleknavičius papasakojo, kiek tvari yra saulės modulių gamyba Lietuvoje SoliTek gamykloje ir kiek gamtai kainuoja kitos alternatyvos.

Šiandien Lietuvoje veikia 16 energetikos startup ir scaleup (startuolių ir brandžių) technologijų įmonių, kurios operuoja atsinaujinančios energetikos ir energijos skaitmenizacijos srityse. Per analizuojamą laikotarpį sektoriaus bendrovės pritraukė 60 mln. Eur investicijų - mažiausiai iš visų ataskaitoje analizuojamų sektorių. Tai parodo, kad energetikos sektoriaus įmonės sugebėjo geriausiai augti pasinaudodamos nuosavu kapitalu.

Kol kas Lietuvos cleantech energetikos branduolį sudaro daugiausiai su saulės energetika susiję startuoliai bei jau pelningai veikiančios saulės technologijų gamybos įmonės, tokios kaip „SoliTek Cells“, taip pat saulės energijos parkų valdymo programinės įrangos gamintojai „PVcase“, „Inion“ ar „Detra Solar“.


Tokie smulkesni žaidėjai, kaip inovatyvus nuotolinių saulės elektrinių vystytojas ir platformos operatorius „Solarbank“, vis dar ruošiasi didesniam augimo etapui ir, tikėtina, aktyviai ieško išorinio kapitalo. 


Ar gali saulės moduliai būti tvarūs?

„Šiandien esame vienas įdomiausių Europos regionų. Globaliai vertinant svarbu tai, kad dėl savo geografinės padėties ir ekonomikų smulkumo, Lietuva, Latvija ir Estija jau seniau buvo priverstos aktyviau kurti gyvybingas cleantech inovacijų ekosistemas. Jos padėjo mums auginti savo energetinę nepriklausomybę, leidžia įdarbinti inžinerinę patirtį kuriant tvarius transporto sprendimus, inovuojant maisto pramonėje ir žemės ūkyje.

Ne vienas Vakarų analitikas yra atkreipęs dėmesį būtent į Lietuvos įžvalgumą ir drąsą kuriant nuo Rusijos nepriklausomą energetikos sistemą - pirmieji Europoje sugebėjome 100% atsisakyti Rusijos dujų ir tai pasaulyje kelia didelę susižavėjimo bangą”, - sako Saulėtekio Tech Parko vadovė Laima Balčiūnė.

Nuotraukos: Vygantas Skaraitis

02Daugiau naujienų

Saulės stoginė – Europos mados klyksmas, kuris skinasi kelia ir į Lietuvą Gegužė 09, 2024

Saulės stoginė – Europos mados klyksmas, kuris skinasi kelia ir į Lietuvą

Nuo 467,1 mln. 2023-iais iki 1058,8 mln. dolerių 2030-iais – tokį pasaulinės saulės stoginių rinkos vertės augimą numato naujausios prognozės. Šiuo laikotarpiu metinis pasaulinės rinkos augimo koeficientas turėtų siekti 12,4 proc., o didžiausias vaidmuo patikimas Europai. Kas tai lemia? Atsako ekspertai.

BOD Group atidarė išskirtinį pastatą ir paleido baterijų gamybos liniją Balandis 23, 2024

BOD Group atidarė išskirtinį pastatą ir paleido baterijų gamybos liniją

Auštųjų technologijų įmonių grupė „BOD Group“ atvėrė vieno moderniausių pastatų Europoje duris. Bendrovės pasididžiavimu tapęs „Verslo ir inovacijų centras“ simbolizuoja kryptį, leidžiančią Lietuvai ir Europai siekti greitesnės žaliosios transformacijos. Šiame išskirtinai energetiškai taupiame pastate buvo oficialiai paleista ir pirmoji Baltijos šalyse išmaniųjų baterijų gamybos linija.

SoliTek ūkininkams siūlo trečdaliu pigesnį saulės elektrinės įrengimą Kovas 20, 2024

SoliTek ūkininkams siūlo trečdaliu pigesnį saulės elektrinės įrengimą

Šių metų kovo 6 dieną Lietuvos energetikos agentūra paskelbė kvietimą teikti paraiškas investicinei paramai saulės elektrinių sausumoje įrengimui gauti. Viena tikslinių grupių, galinti pretenduoti į paramą – ūkininkai. Į šios formos paramos tikslinę grupę jie įtraukiami itin retai – tad šiuo metu aktyvus kvietimas yra unikali proga palankiomis sąlygomis įsirengti saulės elektrinę ir dar papildomai sutaupyti.

Papildoma valstybės parama saulės elektrinėms – 40 mln. EUR kvietimas Kovas 19, 2024

Papildoma valstybės parama saulės elektrinėms – 40 mln. EUR kvietimas

Dėl sparčiai augančio saulės elektrinių populiarumo ir aktyvaus valstybės teikiamos paramos naudojimo, didelė gyventojų dalis per šiemet vykdytus du kvietimus liko be finansavimo. Atsižvelgdama į šias aplinkybes, Energetikos ministerija antrąjį šių metų ketvirtį planuoja trečiąjį kvietimą. Tai – didžiausias ir, planuojama, paskutinis kvietimas šiais metais, kuriame galės dalyvauti fiziniai asmenys, tapę arba norintys tapti gaminančiais vartotojais. 

Sprendimas su SoliTek moduliais Vokietijoje pelnė apdovanojimą Kovas 07, 2024

Sprendimas su SoliTek moduliais Vokietijoje pelnė apdovanojimą

Anot S.Garšanikovienės, šį novatorišką sprendimą sudaro dvigubas vazonas ir vertikalus aliuminio rėmas, kuriame įmontuotas specialus 300 W fotovoltinis stiklas-stiklas modulis – berėmis, surenkantis energiją iš priekinės bei galinės pusės. Šiam unikaliam projektui kūrėjai iš Vokietijos itin simboliškai suteikė vardą „Matilda“ – germanų kalboje reiškiantį, „susidedantis iš dalių“.

Jeigu įrenginys su moduliu nukreipiamas rytų-vakarų kryptimi, per metus jis gali pagaminti iki 400 kWh elektros energijos.