Siunčiami duomenys …
Italai patikėjo Solitek įgyvendinti pirmą RRF projektą ES Gegužė 29, 2023

01Naujienos

Italai patikėjo Solitek įgyvendinti pirmą RRF projektą ES

Italai patikėjo Solitek įgyvendinti pirmą RRF projektą ES

Pirmas Europos Sąjungoje iš RRF (Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonės, arba Recovery and Resilience Facility, RRF) finansuojamas atsinaujinančios energetikos ir kaupimo projektas startuoja Italijoje – 50 milijonų vertės trijų gamybos linijų gamyklą patikėta statyti Lietuvos įmonei SoliTek.

Penktadienį, gegužės 26 dieną, viena didžiausių saulės modulių gamintojų Šiaurės Europoje SoliTek pasirašė sutartį su Italijos investicijų agentūra „Invitalia“ dėl paramos skyrimo naujam strateginiam saulės energetikos vystymo ir kaupimo projektui. Sutarties pasirašyme dalyvavo Italijos Įmonių ir Made in Italy (ekonomikos) ministras Adolfo Urso, „Invitalia“ generalinis direktorius Bernardo Mattarella ir Italijos Benevento regiono meras Clemente Mastella, Lietuvos ambasadorė Italijoje Dalia Kreivienė, “Global BOD Group” vadovas Vidmantas Janulevičius.

Tai pirmasis projektas visoje ES, kai RRF subsidija skiriama saulės energetikos gamybiniams pajėgumams ir kaupimui vystyti. Projektas apims ne tik atsinaujinančią energetiką – tai bus ir puikus žiedinės ekonomikos pavyzdys.

Projekto planavimas ir rengimas truko kone metus – prieš tiek laiko lankantis Italijos ekonomikos ministerijoje buvo pristatytas investicijų agentūros planas, kuriuo susidomėjusi lietuvių įmonė kreipėsi į investicijų agentūrą „Invitalia“. Nuo paraiškos padavimo iki sutarties pasirašymo praėjo vos 10 mėnesių, ir 50 milijonų vertės projektas jau pasirašytas. Pagal pasirašytą sutartį investicijų agentūra „Invitalia“ projektui skirs 65 proc. subsidiją.

Įmonės „SoliTek“ produkcijai pritaikyti Italija itin patraukli dėl geografinės padėties, o Italijai, savo ruožtu, inovatyvi Lietuvos įmonės produkcija atneš keleriopos naudos. „Vieni pirmųjų pasaulyje gaminame dvipusius saulės modulius, pirmieji Europoje pradėjome nuo stiklo-stiklo modulių, tai Italija mums labai tinka ne tik kaip itin saulėta šalis, bet ir dėl jos dėkingos geografinės padėties, kuri leidžia išnaudoti abi mūsų modulių, pastatytų prie įvairių infrastruktūros objektų (keliai, automagistralės, geležinkeliai) puses. Kai pagaminame iš mūsų modulių garso barjerus, tai gauname, vaizdžiai tariant, „saulės sienelę“, kuri turi net tris funkcijas: apsaugo nuo triukšmo, gamina ekologišką elektrą ir atitveria pačią automagistralę ar geležinkelio vėžę nuo išorės trikdžių, etc. Manau, Italijos atstovus mūsų projektas sudomino ir dėl sudėtingo šalies reljefo, nes kalnuotose vietovėse prieiga prie elektros yra sudėtinga, o mes garantuojame vietinę elektros gamybąׅ, – projekto sėkmę Italijoje aiškina V. Janulevičius.

Italai patikėjo Solitek įgyvendinti pirmą RRF projektą ES

Savo ruožtu moduliai stiklas-stiklas yra itin tinkami Italijos žemės ūkiui – įmonė Italijoje nemažą dėmesį skirs specialiai žemės ūkiui skirtų saulės modulių „SOLID Agro“ gamybai. Naujieji saulės moduliai irgi atliks trigubą funkciją: gamins el. energiją, apsaugos augalus nuo itin intensyvios pietinės saulės, taip sutaupydami ir dalį laistymui skiriamo vandens, bei apsaugos nuo gamtos stichijų (krušos, audros etc).

„Be visko, kas išvardinta, pagamintą produkciją perdirbsime ir vėl grąžinsime į rinką. Tad mūsų pasiūlymas idealiai atitiko ne tik žaliosios transformacijos, bet ir žiedinės ekonomikos kriterijus“, - pabrėžia V. Janulevičius.

Per trejus metus planuojama pastatyti tris naujas gamyklines linijas: 600 MW saulės modulių gamybos, taip pat bus statoma 1 GW kaupimo baterijų gamykla, ir galiausiai - perdirbimo gamykla, kurioje per metus planuojama perdirbti 8 tūkst. tonų senų panaudotų saulės modulių ir baterijų. 

Šiuo metu jau pradedami gamybos projektavimo darbai: nusipirkta sena gamykla laisvojoje ekonominėje zonoje tarp Romos ir Neapolio. Pirmoji - saulės modulių gamybos linija – turėtų būti paleista jau kitą pavasarį, 2025 metų pavasarį jau turėtų būti įgyvendinta statoma 1 GW kaupimo baterijų gamybos linija ir 2026 metų pavasarį bus paleista visų šių baterijų perdirbimo linija. 

„Su šia investicija tampame ir visam regionui svarbiu vietos žaidėju, ir geografiškai atsirandame arčiau savo kliento. SoliTek, turėdama gamyklas Italijoje ir Lietuvoje, yra puikiai pasirengusi geografiškai optimizuoti gamybinius pajėgumus ir asortimentą. Pavyzdžiui, Vidurio ir Rytų Europą aprūpinsime saulės moduliais ir elektros kaupimo sistemomis iš gamyklos Italijoje, o Baltijos šalis ir Skandinaviją – iš Lietuvos gamyklų“, – teigia “Global BOD Group” vadovas Vidmantas Janulevičius.

Įmonė Lietuvoje taip pat investuoja į atsinaujinančią energetiką, bet plėsdama gamybą dairosi naujų rinkų ir naujų galimybių. Šiuo metu SoliTek eksportuoja apie 93 proc. savo produkcijos. „Didžiuojamės, kad Lietuvos pramonės įmonės yra vienos iš inovatyviausių Europoje. O Lietuvą noriu paraginti laikytis tokios mokestinės strategijos, kad investicinėms bendrovėms mūsų šalis būtų patrauklesnė nei kaimynės“, – teigia V. Janulevičius.

02Daugiau naujienų

ESO pristato svarbius atnaujinimus norintiems įsirengti elektrines Birželis 13, 2024

ESO pristato svarbius atnaujinimus norintiems įsirengti elektrines

„Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) skelbia apie svarbius Pasinaudojimo elektros tinklais tvarkos aprašo atnaujinimus, kurie jau nuo vakar leidžia privatiems ir verslo klientams lengviau įsirengti saulės ar vėjo elektrines Lietuvoje. Šie pakeitimai, patvirtinti Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT), padidina elektros pralaidumų paskirstymo efektyvumą, sumažindami grupių skaičių nuo devynių iki trijų.

Iš valstybės – papildomi 40 mln. saulės elektrinėms Birželis 10, 2024

Iš valstybės – papildomi 40 mln. saulės elektrinėms

Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) birželio 11 d. skelbs ilgai gyventojų lauktą papildomą kvietimą saulės elektrinėms. Šis kvietimas – trečiasis ir iki šiol didžiausias šiais metais. Po šito kvietimo numatomas naujas šaukimas tik kitų metų pavasarį, taigi labai svarbu neprarasti šios galimybės. Ekspertė aiškina, ką turi žinoti fiziniai asmenys, norintys pretenduoti į valstybės paramą.

SoliTek saulės elektrinė įrengta 40 metrų aukštyje Gegužė 29, 2024

SoliTek saulės elektrinė įrengta 40 metrų aukštyje

Nuo 1974 metų Lietuvos žemės ūkio sektoriuje veikianti grūdų paruošimo, saugojimo ir prekybos bendrovė AB „Jonavos grūdai“ – viena pirmųjų, įsirengusių 500 kW galios saulės elektrinę 40 metrų aukštyje. Ant Valstybės rezervą galinčios saugoti bendrovės grūdų elevatoriaus stogo sumontuoti saulės moduliai generuos beveik pusę jai reikalingo elektros energijos kiekio – toks projektas įgyvendintas tik iš įmonės vidinių lėšų.

Saulės stoginė – Europos mados klyksmas, kuris skinasi kelia ir į Lietuvą Gegužė 09, 2024

Saulės stoginė – Europos mados klyksmas, kuris skinasi kelia ir į Lietuvą

Nuo 467,1 mln. 2023-iais iki 1058,8 mln. dolerių 2030-iais – tokį pasaulinės saulės stoginių rinkos vertės augimą numato naujausios prognozės. Šiuo laikotarpiu metinis pasaulinės rinkos augimo koeficientas turėtų siekti 12,4 proc., o didžiausias vaidmuo patikimas Europai. Kas tai lemia? Atsako ekspertai.

BOD Group atidarė išskirtinį pastatą ir paleido baterijų gamybos liniją Balandis 23, 2024

BOD Group atidarė išskirtinį pastatą ir paleido baterijų gamybos liniją

Auštųjų technologijų įmonių grupė „BOD Group“ atvėrė vieno moderniausių pastatų Europoje duris. Bendrovės pasididžiavimu tapęs „Verslo ir inovacijų centras“ simbolizuoja kryptį, leidžiančią Lietuvai ir Europai siekti greitesnės žaliosios transformacijos. Šiame išskirtinai energetiškai taupiame pastate buvo oficialiai paleista ir pirmoji Baltijos šalyse išmaniųjų baterijų gamybos linija.