Siunčiami duomenys …
Kai taupymas gali baigtis blogai: visa tiesa apie saulės elektrinių pavojus Rugsėjis 06, 2023

01Naujienos

Kai taupymas gali baigtis blogai: visa tiesa apie saulės elektrinių pavojus

Kai taupymas gali baigtis blogai: visa tiesa apie saulės elektrinių pavojus

Vis daugiau lietuvių renkasi atsinaujinančius energijos šaltinius – populiarėja saulės energijos industrija. Kartu išaugo ir saulės elektrinių montuotojų skaičius, bet ne visų jų paslaugos yra kokybiškos, nes šio darbo imasi prieš tai buvę visai kitos profesijos atstovai. Jų siūlomos žemesnės nei saulės energijos įmonių kainos gundo, tačiau siekis sutaupyti gali baigtis nuostolingai. Nors paprastas elektrikas gali atrodyti kaip ekonomiškas pasirinkimas, jis dažnai siejasi su trūkumais ir rizika. Viena jų – elektros instaliacijos gaisrai. Jie Lietuvoje nėra dažni, bet jų žala rimta, tad nevalia taupyti šia sąskaita. Saulės elektrinės montavimui namuose svarbu teikti pirmenybę profesionalių montuotojų įgūdžiams ir paslaugoms.

Išaugusi paklausa padidino nekvalifikuotų saulės elektrinių montuotojų skaičių

„Šiuo metu saulės elektrinės vis labiau populiarėja, todėl jų montuotojų poreikis išaugęs. Deja, specialistų pritrūksta. Atsirado tokių elektrikų, kurie prieš tai buvo visiškai kitos profesijos atstovai, tokie kaip santechnikai, staliai ar mechanikai. Norintys įsirengti saulės elektrinę dairosi į kainas, o, kaip žinia, kvalifikuotas montuotojas kainuoja, todėl pasirinkti mažiau patyrusį yra pigiau ir paprasčiau. Ir visai nesvarbu, kad prieš tai jis klojo vamzdžius“, – šiandienine saulės elektrinių montuotojų pasiūlos padėtimi dalinasi saulės energijos įmonės „SoliTek“ vykdantysis direktorius Antanas Mankauskas.

Jis pabrėžia, kad ne visi naujieji montuotojai pritaiko reikiamas technologijas, jie neturi specialių įrankių arba renkasi pigius variantus. Darbai atliekami su nespecializuota įranga ir neturint reikiamos kvalifikacijos jiems atlikti. Tokie montuotojai dėl didelės paklausos greitai rado vietą išaugusioje pasiūloje. Jų įrengtas saulės elektrines dažnai tenka remontuoti ar išardyti.

Nekvalifikuoti saulės elektrinių montuotojai naudoja elektros darbams netinkamas priemones. „Solitek“ atstovas pateikia pavyzdį: įvado jungtį tenka montuoti žmogui, o neturintis reikiamų žinių gali panaudoti nekokybiškus komponentus. Tokiems darbams reikalinga MC4 jungtis, kuri jungia saulės modulius ir inverterius, bet ji keičiama pigesniu ir ne efektyviu variantu. Tai didina saulės pagamintos elektros energijos praradimo ir perkaitimo galimybę.

„Mes daug dėmesio skiriame gamyboje naudojamiems komponentams. Jie visi yra sertifikuoti ir atlaiko aukštą elektros apkrovą. Iš tiekėjų reikalaujame ne tik detalių sertifikatų, bet ir prašome nurodyti kilmės šalį“, – sako A. Mankauskas.

Pigūs elektrinės komponentai neužtikrina saugumo

Saulės modulio generuojama elektros įtampa yra didžiulė. Pasirinkus pigesnę ir mažiau tinkamą detalę galbūt neženkliai sumažinsite saulės elektrinės projekto kainą, tačiau laikui bėgant tai pridarys problemų. Netinkami kabeliai ir laidai yra viena pagrindinių saulės energijos įrenginiuose kylančių gaisrų priežasčių. Laikui bėgant atsilaisvinę arba pažeisti komponentai ima generuoti šilumą, padidina perkaitimo pavojų. Svarbu užtikrinti, kad įrengiant saulės elektrinę visi laidai ir jungtys būtų sumontuoti tinkamai.

Elektros energija iš saulės elektrinės prietaisų į namus perkeliama kabeliais. Jie įprastai montuojami lauke, todėl turi būti apsaugoti nuo sniego, lietaus ir kitų atšiaurių oro sąlygų. Čia itin svarbi kabelių ir laidų izoliacija. Pasak „Solitek“ A.Mankausko, yra nemažai dėmesio reikalaujančių niuansų – apsauginių šarvų uždėjimas, laidų guldymas į lovelius ir tvirtinimas. Norint sutaupyti, įsigyjami pigiausi izoliacijos variantai, kurie nėra tokie efektyvūs, kaip specialiai skirti saulės elektrinėms, ir neapsaugo nuo korozijos.

„Man teko statybinių medžiagų parduotuvėje matyti montuotoją, perkantį patį pigiausią produktą ir sakantį, kad jį naudos saulės elektrinės montavimui. Tokie meistrai nežino ar jų pirkinys sertifikuotas, ar turi reikalingus dokumentus. Saulės energijos įmonės kiekvieną sprendinį sertifikuoja ir patikrina veikimo tinkamumą bei atsilaikymą prieš aukštą įtampą, įvairias oro sąlygas“, – pasakoja pašnekovas.

Kai taupymas gali baigtis blogai: visa tiesa apie saulės elektrinių pavojus

Kvalifikuotų elektrikų žinios ir patirtis užtikrina saulės energijos įrenginių efektyvumą

„SoliTek“ atstovas atvirauja, kad pasitaiko, jog norintys įsirengti saulės elektrinę teiraujasi, kodėl įmonių montavimo paslaugos brangios. „Įmonė moka už naudojamus komponentus, kurie yra patikimi, o montavimo darbus atlieka patyręs ir kvalifikuotas specialistas. Nepamirškite, kad, pavyzdžiui, įtampos neatlaikiusios ir įkaitusios detalės gali supleškinti ne tik namo stogą. Saulės modulių elektrinės kaina yra menkavertė lyginant su tuo, kiek kainuoja namas ir jo atstatymas“, – aiškina saulės energijos įmonės atstovas.

Saulės elektrinių įrenginiuose žmogiškoji klaida gali turėti didelę įtaką saugumui. Svarbu ir tai, kiek įmonės investuoja į patį elektros instaliacijos montuotoją. Saulės energijos pramonė nenustoja vystytis, nuolat diegiamos naujos technologijos ir standartai. Specialistai seka šiuos pokyčius, dalyvauja mokymo programose ir atnaujina žinias, siekdami užtikrinti geriausią elektrinės įrengimo paslaugą. Savarankiški elektrikai neturi prieigos prie šios informacijos, todėl juos pasirinkę rizikuojate įsigyti pasenusią ir galbūt neefektyvią sistemą. Profesionalų darbo kainą atperka saugumo ir maksimalaus ilgalaikio veikimo užtikrinimas.

Nekvalifikuoti montuotojai dažnai klysta įrengdami elektros energijos keitiklį ir įžeminimą 

Šiuolaikinės saulės elektrinių sistemos aprūpintos išmaniais sprendimais, valdančiais įrenginio veikimą ir neleidžiančiais kilti gaisrui. Deja, pasitaiko savarankiškai persikvalifikavusių montuotojų, kurie šias sistemas tiesiog išjungia, mat elektrinės įrengimo darbų metu jungikliai reaguoja į mažiausias klaidas ir neleidžia moduliams veikti. Ne elektros instaliacijų specialistui lengviau išjungti apsaugos sistemą nei ištaisyti klaidą.

Vertėtų nepamiršti skirti dėmesio ir inverteriui. Tai įtampos keitiklis, saulės modulio nuolatinę elektros srovę keičiantis į buityje naudojamą kintamą elektros srovę. Patį prietaisą reikėtų rinktis atsakingai. Nežinomo gamintojo ir pigesnis inverteris greitai genda, jo efektyvumas laikui bėgant vis mažėja. Inverteris skleidžia daug šilumos ir turi būti sumontuotas paskirtoje, prieš tai specialisto įvertintoje, vietoje. Prastas montavimas gali tapti saulės sugeneruotos elektros energijos keitiklio Achilo kulnu – prietaisas perkais ir sukels trumpąjį jungimą ar gaisrą.

Saulės elektrinės žaibo smūgį patiria retai, tačiau į tai nereikėtų numoti ranka. Kad išvengtumėte elektros perkrovos ir destabilizacijos, tinkamai įžeminkite saulės elektrinės įrangą. Laidininkas elektros srovę nukreips į žemę ir vartotojas liks saugus. „Pasitaiko, kad elektrinės įžeminimas atliekamas ne tik nekokybiškai, bet jo netgi atsisakoma. Įžeminimo darbai reikalauja laiko ir specifinių žinių, kadangi į tam tikrą gylį įkaltą specialų strypą reikia mokėti sujungti laidais. Nepatyręs montuotojas gali siekti sutaupyti rinkdamasis strypą, tačiau jam taikomi griežti reikalavimai. Juk nenorite, kad audros metu žaibas sugadintų ne tik saulės elektrinę, bet ir jūsų turtą“, – dar vieną taupymo siekį nuginkluoja specialistas.

Saulės elektrinių gaisrus dažniausiai sukelia prasta elektros instaliacija

Elektros sistemos gedimai gali atsirasti bet kurioje saulės instaliacijos vietoje, nepaisant jos dydžio ir sudėtingumo. Sugedę komponentai, pavyzdžiui, keitikliai ar įkrovimo valdikliai, gali sukelti elektros gedimus ir gaisro pavojų. Ugniagesiai pastebi, kad saulės elektrinių gaisrus dažnai sukelia problemiški elektrosaugos sprendimai.

Kaimyninėje Lenkijoje, Racibuže mieste, užsiliepsnojo rotušės stogas, o Nova Bialos kaime sudegė ir apgadinti 25 namai ir 50 ūkinių pastatų. Per dvidešimtmetį Vokietijoje kilo 350 saulės elektrinių sistemos gaisrų. Vien 2012 metais Italijoje kilo per 700 saulės įrenginių gaisrų. Visų jų priežastis – prastas elektrinės sumontavimas.

Silpniausia saulės elektrinės dalis yra elektros instaliacija. Dėl šios priežasties patartina neeksperimentuoti renkantis instaliacijos komponentus ir juos keičiant tam nepritaikytais ar pigesniais. Elektros instaliacijos darbus turi atlikti kompetentingi specialistai.

Tik tinkamai įrengta saulės elektrinė bus saugi ir efektyvi. Gedimai, įtrūkimai ir kitos problemos reikalaus remonto, o jis gali kainuoti brangiai. Kokybiška, teisingai sumontuota ir tinkamai prižiūrima saulės elektrinės sistema problemų nekelia.

02Daugiau naujienų

SoliTek vienijasi su LuxChemtech perdirbimo projektams Spalis 18, 2023

SoliTek vienijasi su LuxChemtech perdirbimo projektams

„SoliTek“ džiaugiasi galėdama pranešti apie naują partnerystę su saulės modulių ir puslaidininkių atliekų perdirbimo įmone „LuxChemtech“ iš Vokietijos. Tai atveria duris bendrovei „SoliTek“ įsitraukti į fotovoltinių modulių atliekų tvarkymą ir užtikrinti, kad pasibaigus jų eksploatavimo laikui fotovoltiniai moduliai būtų tinkamai perdirbami naudojant naujausias technologijas. Ekologiška gamyba vyksta žiedinės ekonomikos principu.

SoliTek nubrėžė naują tvarumo standartą - aplenkė kitus 400 kartų Rugsėjis 25, 2023

SoliTek nubrėžė naują tvarumo standartą - aplenkė kitus 400 kartų

Visame pasaulyje stebint nerimą keliančius klimato kaitos procesus, vis daugiau įmonių siekia tapti neutraliomis ar draugiškomis aplinkai. Vienas iš būdų pasiekti šį standartą – mažinti anglies dvideginio emisiją gamybiniuose procesuose. Kol vieniems tai – siekiamybė, didžiausia saulės modulių gamintoja Šiaurės Europoje „SoliTek“ šioje srityje gerokai pralenkė daugelį įmonių, 2022-aisiais metais pasiekusi nulinę CO2 emisiją ir gavusį tai patvirtinantį europinį sertifikatą.

SoliTek įmonių grupei „Skuba“ įrengė 1,4 MW saulės elektrinę Rugsėjis 19, 2023

SoliTek įmonių grupei „Skuba“ įrengė 1,4 MW saulės elektrinę

Sėkmingai užbaigtas vienas didesnių projektų Lietuvoje – ant sunkiojo komercinio transporto ekspertų Europoje UAB „Skuba“ pastatų komplekso stogų įrengta 1,4 megavato saulės elektrinė, sumontuota beveik 3800 modulių. Šiam neeiliniam projektui įmonė pasirinko pirmaujančią saulės energijos sprendimų kūrėją bei didžiausią saulės modulių gamintoją Šiaurės Europoje – įmonę „SoliTek“.

SoliTek - vienintelis saulės modulių gamintojas gavęs tvarumo „Oskarą“ Rugsėjis 07, 2023

SoliTek - vienintelis saulės modulių gamintojas gavęs tvarumo „Oskarą“

Vienintelė saulės modulių ir energijos kaupimo sistemų gamintoja Lietuvoje „SoliTek“ tampa pirmąja ir vienintele įmone pasaulyje saulės modulių gamybos rinkoje gavusia prestižinį „tvarumo Oskarą“ - Cradle to Cradle (C2C) aukso sertifikatą. Šį sertifikatą „SoliTek“ įteikė tarptautinis C2C produktų inovacijų institutas (JAV).

SoliTek elektrinėms vietoj stogo dangos suteiktas DIBt patvirtinimas Rugpjūtis 30, 2023

SoliTek elektrinėms vietoj stogo dangos suteiktas DIBt patvirtinimas

„SoliTek“ gavo oficialų patvirtinimą iš Vokietijos konstrukcijų inžinerijos instituto (Deutsches Institut für Bautechnik, DIBt) dėl saulės elektrinių vietoj stogo dangos sprendimų. Šis pasiekimas yra svarbus žingsnis saulės energetikos industrijos vystymuisi ir rodo „SoliTek“ įsipareigojimą kokybei, saugumui bei inovacijoms saulės modulių gamyboje.