Saulės elektrinės aprūpins visa reikalinga elektra
Idealiomis sąlygomis 10 kW galios saulės elektrinės gali generuoti apie 10000 kWh per metus
Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus, kuriuos galite bet kada atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Tęsdami naršymą svetainėje, jūs sutinkate su mūsų privatumo politika.
01Saulės elektrinės namams
Saulės elektrinės tampa neatskiriama namų įrangos dalimi ir gali pagaminti visą reikalingą elektros energijos kiekį. Įsirengę saulės elektrines gali gauti APVA paramą, kuri sumažina saulės elektrinės kainą trečdaliu. Jeigu ESO tinklo pajėgumai leidžia, galima įsirengti iki 100 kW galios saules elektrines. Galingesnės saulės elektrinės įrengimas - sudėtingesnis, tad tokių privačių saules elektrinių nėra daug.
Dažnai klientai renkasi 10 kW, didžiausią kompensuojamą, saulės elektrinės galią. Tokios galios saulės elektrinė gamina apie 10000 kWh elektros energijos per metus. Tam, kad saulės elektrinės tarnautų ilgai ir nepriekaištingai, svarbu pasirinkti patikimą saulės elektrinės rangovą ir įrangą.
Saulės elektrinės įrengimas (jeigu turite ESO išduotas sąlygas) šiuo metu įmanomas gana greitai. Spauskite geltoną mygtuką, pateikite mūsų prašomą informaciją ir netrukus gausite kainos pasiūlymą savo saulės elektrinei. O netrukus SoliTek autobusiukas su viskuo, ko reikia jūsų saulės elektrinei, gali įsukti į jūsų kiemą.
Idealiomis sąlygomis 10 kW galios saulės elektrinės gali generuoti apie 10000 kWh per metus
Saulės elektrinės įrengimas tik su Lietuvoje pagamintais saulės moduliais
11 montavimo komandų gali pasiūlyti operatyvų saulės elektrinės įrengimą
Saulės elektrinės kaina priklauso nuo visų saulės elektrinės sudedamųjų dalių: saulės elektrinės galios, saulės modulių, inverterio, saulės elektrinės montavimo vietos, stogo dangos, ar montavimo ant žemės, šešėlių galimybės ir t.t.
Įvertinę situaciją, pasiūlysime jūsų namo stogui ar sklypui pritaikytą saulės elektrinės sprendimą. Sprendimą, pritaikytą būtent jūsų stogo dangai, stogo konfigūracijai ar montavimui ant žemės. Saulės elektrinės yra metų projektas. Saulės elektrinės galia ir kaina, priklauso ne nuo momentinio ar mėnesinio elektros energijos poreikio (ar saulės elektrinės dienos generacijos), o nuo metinio elektros energijos poreikio. Kaip kinta saulės elektrinės galia nuo elektros poreikio, rasite saulės elektrinės galios skaičiuoklėje žemiau.
Planuodami savo saulės elektrinę pasidomėkite, kokios galios saulės elektrinę ESO leis įsirengti jūsų norimu adresu. ESO sąlygų saulės elektrinei taip pat reikės jeigu pretenduosite į APVA paramą. Nežinote, kaip gauti ESO sąlygas? Mes patarsime pradėję saulės elektrinės projektą.
Už saulės elektrinės įrengimą atsiskaityti dalimis, paimti paskolą ar įsigyti saulės elektrinę išsimokėtinai. Turime finansinių partnerių, o metinės palūkanos SoliTek klientams vos nuo 4,9 proc.
Nurodykite savo elektros poreikį, atsakykite į kitus klausimus ir netrukus sužinosite, kokia saulės elektrinės kaina būtų jums. Saulės elektrinės pasiūlymą atsiųsime su skirtingais saulės moduliais.
Saulės elektrinės galios skaičiuoklė
03Saulės elektrinės montavimo sprendimai
Jeigu jūsų namo šlaitinis stogas nukreiptas bet kuria kryptimi nuo rytų iki vakarų, galite drąsiai galvoti apie efektyvią saulės elektrinę.
Turite pastatą plokščiu stogu ir iki šiol jis tik saugo nuo lietaus? O gal turite nenaudojamą žemės sklypą ar dalį jo? Išnaudokite juos elektrai gaminti.
Planuojate statyti namą ar keisti namo stogo dangą? Įsirenkite saulės elektrinę su stiklas stiklas saulės moduliais vietoj stogo dangos
Investicija į saulės elektrines yra sąlyginai didelė, tad svarbu, kad ji atsipirktų greičiau ir neštų daugiau naudos. Esame tikri, kad mūsų geriausi stiklas stiklas saulės moduliai ir platus kitų gaminių asortimentas, patenkins ne tik išrankiausių klientų poreikius, bet ir nustebins tuos, kam rūpi optimali saulės elektrinės kaina ir adekvati kokybė.
Daugybė klausimų kyla pradėjus galvoti apie saulės elektrines arba jas jau įsirengus, tad pasistengėme į juos atsakyti rubrikoje DUK apie saulės elektrines. Jeigu nenorite gilintis į techninius saulės elektrinės įrengimo niuansus, galite ramiai patikėti savo saulės elektrinės įrengimą SoliTek. Per ketverius metus įrengta per 3000 saulės elektrinių savo klientams Lietuvoje.
Net ir įmantrios 10 kW saulės elektrinės (ant kelių šlaitų) įrengimas netrunka ilgiau negu 2 dienos. Kiek ilgiau trunka saulės elektrinės vietoj stogo dangos įrengimas ir saulės elektrinės ant žemės įrengimas.
Bet saulės elektrinės įrengimo procese imliausias laikui yra pasiruošimas ir visų sudedamųjų dalių komplektacija.
Ką mes veiksime pasiruošimo, kuris ideliu atveju truktų apie savaitę, metu?
Atliksime reikalingus skaičiavimus, matavimus, nubraižysime saulės elektrinę ant jūsų stogo taip, kad nebūtų jokios rizikos ja naudojantis. Sutvarkysime arba padėsime paruošti dokumentus ESO ir APVA. Jums tereikia tik pasirašyti sutartį ir laukti SoliTek saulės elektrinių montuotojų komandos.
Jeigu jūsų namo stogas nėra idealus įrengti saulės elektrinei, pateiksime sprendimų kaip pasiekti jums reikalingą elektros generacijos kiekį. Tik tam gali reikėti kiek galingesnės saulės elektrinės, daugiau saulės modulių, optimizatorių ar kitų technologinių sprendimų.
Įdomu kada galėtumėme įrengti saulės elektrinę jums? Palikite užklausą ir mes būtinai pasakysime.
04Klausimai apie saulės elektrines
Saulės elektrinės veikimo principas toks: saulės moduliai pritvirtinti specialiais laikikliais prie stogo arba ant įtaiso ant žemės, gamina pastovią elektros srovę. Prie modulių grandinės (arba kelių) prijungtas inverteris (įtampos keitiklis) keičia pastoviąją srovę į kintamąją ir perduoda ją į namų tinklą, o dvipusis skaitiklis stebi elektros srovės kryptį – jūs naudojate savo elektrą ir perteklių perduodate tinklams, ar imate elektros energiją iš ESO tinklo. Pirmiausia elektra iš saulės elektrinės patenka į namų tinklą ir patenkina namo prietaisų elektros poreikį. Jeigu saulės elektrinė gamina nepakankamai elektros energijos, jos trūkumas paimamas iš tinklo automatiškai.
Jeigu saulės elektrinė gamina daugiau negu namui tuo metu reikia, elektros perteklius atiduodamas į ESO tinklą. Tokį pat elektros kiekį galite susigrąžinti tamsiuoju paros ar metų laiku, atsiskaitydami su elektros tiekėju (taip pat ir su ESO) pagal pasirinktą ESO planą.
Elektros tiekėjo sąskaitoje matysite tik atiduotą “pasaugoti” ir susigrąžintą elektros kiekį, o visą saulės elektrinės pagamintos elektros kiekį galėsite matyti tik saulės elektrinės inverterio monitoringo programėlėje.
Nors dažniausiai vertinamas kainos ir atsipirkimo klausimas, verta užsiminti ir apie saulės elektrinės aplinkosauginę naudą.
Vidutinė saulės elektrinė per metus gali pagaminti elektros energijos tiek, kad nebūtų išskirta 3-4 tonos anglies dvideginio. O tai yra tiek, kiek jo perdirba 75-100 medžių. Tad su kiek didesne nei vidutine elektrine jūs ne tik pasigaminate sau elektros energijos, bet ir atliekate nedidelio miškelio funkciją.
Negana to, mūsų gaminami saulės moduliai yra pripažinti ekologišku gaminiu. Tad įsigyti produkciją iš mūsų jau - ekologiškas sprendimas. Sprendimas, kuris dar ir mažina vartojimą, nes stiklas stiklas saulės moduliams mes suteikiame 30 metų garantiją išir 87 proc. efektyvumo garantiją po 30 metų. Mūsų saulės moduliai yra 98 proc. perdirbami. Jeigu aplinkos tausojimas jums svarbus, tai dar vienas argumentas, kodėl saulės elektrinė iš Solitek gali būti jūsų tvariausias sprendimas.
Net jeigu negaunate APVA paramos, įsirengę saulės elektrinę jau tausosite gamtą ne mažiau kaip 30 metų.
Idealiausios saulės elektrinei Lietuvoje apskritys – Klaipėdos arba Marijampolės. Jeigu gyvenate čia ir jūsų namo stogas 35 laipsnių kampu į pietus, sveikiname, jūs turėsite vieną efektyviausių Lietuvoje saulės elektrinių. Jeigu stogas sudėtingas ir dar nukreiptas mažiau saulėtomis kryptimis, tai saulės elektrinės generacija, o tuo pačiu ir atsipirkimo terminas gali nukentėti. O jeigu nėra ir šešėlį galinčių mesti objektų ant jūsų planuojamos saulės elektrinės, galite rimtai svarstyti apie pirmaujančio saulės energijos išnaudojimo savo reikmėms asmens statusą.
Jeigu stogas – šlaitinis, stogo nuolydžio kryptis ir jo pasvirimo kampas yra pats svarbiausias faktorius lemiantis saulės elektrinės elektros gamybos kiekį. Kaip jau rašėme aukščiau pora klausimų - vidutiniškai saulės elektrinės Lietuvoje iš 1 kW gali pagaminti apie 1000 kWh - tokia mūsų šalyje saulės apšvita su dabartinių technologijų saulės moduliais.
Idealus stogo kampas saulės elektrinei nukreiptai į pietus – 35 laipsniai (būtent tokiomis sąlygomis ir galite tikėtis 1000 kWh iš 1 kW). Jegu stogas į rytus ar vakarus, 35 laipsnių jau nereikia, saulės elektrinė nukreipta į vakarus ar rytus našiau veiks pasvirusi 15 laipsnių.
Pažiūrėkite į lentelę – žinodami savo stogo nuokrypio kampą bei jo kryptį pasaulio šalių atžvilgiu, matysite, kiek reikėtų pasiplanuoti galios rezervo saulės elektrinei.
Kampas | V | PV | P | PR | R |
15 | 86 | 93 | 95 | 91 | 84 |
20 | 85 | 94 | 97 | 93 | 83 |
25 | 85 | 95 | 99 | 94 | 82 |
30 | 84 | 96 | 99 | 94 | 81 |
35 | 83 | 97 | 100 | 94 | 80 |
Jeigu saulės elektrinė statoma ant žemės, būtent į pietų pusę, 35 laipsnių kampu ir kreipiama saulės elektrinės konstrukcija. Ant plokščio stogo kreipiama į pietus bet tik 18 laipsnių kampu - aukščiau iškėlus saulės modulius, atsiranda vėjo jėgos pavojus.
Saulės elektrinės vietoj stogo dangos – tai ta pati saulės elektrinė, tik montuojama ne ant, o vietoj stogo dangos. Jeigu keičiate arba galvojate apie naują stogą namui, pasvarstykite apie integruotą saulės elektrinę. Ji efektyvi bus, tik ant pietinio, pietrytinio arba pietvakarinio stogo šlaito.
Tokiu sprendimu taupote dangos įsigijimo ir jos paklojimo sąskaita bei turite išskirtinį stiklinį stogą. Tinka visiems namams, išskyrus plokščiais stogais. Saulės moduliai, skirti montuoti vietoj stogo dangos yra tie patys mūsų stiklo-stiklo saulės moduliai SOLID Bifacial tik su specialiais laikikliais SOLRIF. Prie kiekvieno modulio prijungiamos detalės, kurios leidžia ant stogo jungti modulius tarpusavyje tarsi čerpes. Grioveliai ir specialios gumos palengvina montavimą ir padeda išvengti nuotėkio tarp modulių. Montavimas prasideda nuo apatinės dalies – saulės modulius nežymiai užleidžiant vieną ant kito.
Saulės moduliai SOLID Solrif yra specialiai sukurti integruoti į namo, garažo, šiltnamio ar terasos stogą. Modulis atlieka ir pirminę – elektros generavimo funkciją, ir antrinę – stogo dangos. Saulės elektrinė su saulės moduliais SOLID Solrif:
Aplink elektrinę gali būti projektuojami įvairių pločių skardiniai kraštai, kurie leidžia išlaikyti stogą visiškai padengtą nauja sistema ir tuo pačiu sausą bet kokiu oru. Be to ši sistema yra ir ventiliuojama – taip pat, kaip ir bet kokia kita stogo danga.
Į ką reiktų atkreipti dėmesį?
Jeigu daliai elektrinės kiti stogo (arba šalia esantys) objektai meta šešėlį, moduliai, gaunantys šešėlio privalo būti su optimizatoriais. Arba reikia pašalinti šešėlį galintį mesti objektą.
Integruota saulės elektrinė atrodo geriau, jeigu užima visą stogo plokštumą, tad modulių išdėstymas turėtų sudaryti stačiakampį. Saulės moduliai tokioje saulės elektrinėje montuojami tik horizontaliai. Saulės elektrinės plotą ir galią galite pasiskaičiuoti pagas saulės modulį Solid Solrif – 355 W galios (efektyvumas 18,04 %), teigiamas nuokrypis +5 %. Išmatavimai (mm): 1820x1081x17; svoris 35 kg, priekis ir nugarėlė 3 mm grūdinto stiklo, padengto AR danga. Maksimalios vėjo / sniego apkrovos 1600 Pa / 3600 Pa (su 1,5 karto saugumo faktoriumi) kontaktų dėžutės 3, plastmasinės, IP 68, ventiliuotos. Degumo klasė A. Specialus rėmas saulės elektrinėms vietoj stogo dangos montuoti.
Integruotos saulės elektrinės dar palyginti retos Lietuvoje. Pagrindinė priežastis – kaina. Tokia saulės elektrinė yra brangiausia. Antroji priežastis – tokia saulės elektrinė įrenginėjama vietoj stogo dangos, tad momentas, kai gali tokią saulės elektrinę įsirengti yra arba jeigu statai namą, arba keiti stogą. O toks momentas gyvenime ištinka nepernelyg dažnai. Integruota saulės elektrinė – tai jau ne tik ekonominis ar ekologinis sprendimas. Tai jau ir architektūrinis sprendimas. Ir tokio stogo atveju – labai svarbus bendras mūsų projektuotojų, architektų ir kliento darbas. Ir svarbiausia – kliento noras turėti išskirtinį stogą.
Daugiau apie sprendimą apie saulės elektrines vietoj stogo dangos
Labai svarbus aspektas saulės elektrinei – objektai, kurie gali užstoti saulės elektrinę. Kaminai, medžiai ar kelių aukštų stogas gali sukurti prielaidą naudoti optimizatorius. Jeigu ant saulės elektrinės dalies ar visos elektrinės krenta šešėliai, tokiai elektrinei reikalingi optimizatoriai. Bet, jeigu modulių, gaunančių šešėlį yra daug, tokia saulės elektrinė gali pabrangti ir iki 10 proc.
Saulės moduliai saulės elektrinėse jungiami į nuoseklią grandinę (arba kelias). Jeigu vienas iš modulių gauna šešėlio, jis tuo metu gamina mažiau elektros negu kiti moduliai. Šešėliuotas modulis (-iai) paskui save „tempia žemyn“ visą gandinę – elektrinė dirba silpniausiai veikiančio modulio galia. O tai reiškia sumažėjusią elektros gamybą. Tam, kad to išvengti, mes naudojame optimizatorius TIGO. Jie padeda saulės elektrinei dirbti efektyviai nepriklausomai nuo to ar saulė vienodai pasiekia visus modulius.
Optimizatoriai nepadidina saulės elektrinės našumo, jeigu visa elektrinė yra šešėlyje.
Tad, jeigu ant jūsų stogo yra kaminas arba šalia auga medis, jūsų saulės elektrinei tikrai reikės optimizatorių. Jeigu šešėliai ant elektrinės nekrenta, optimizatorių nereikia – elektrinė dirbs pilnu pajėgumu.
Jeigu vis dėl to susigundysite "išmania" saulės elektrine su optimizatoriais ant kiekvieno modulio - galėsite stebėti kaip dirba ir kiek pagamina kiekvienas saulės modulis bet kuriuo metu. Lengviau bus pastebėti, jeigu vienas iš modulių prasčiau dirba ar išvis išeina iš rikiuotės. Bet prieš tai atsakykite sau į klausimą - ar stebėsite? Ar pasiruošę už tai sumokėti papildomą 1000 EUR? Ar žinote, kad jeigu modulis suges, net ir be optimizatorių tai pastebėsite? Na, o jeigu suges modulis, vis tiek pats nepasikeisite ir reikės kviestis tuos, kas saulės elektrinę montavo. Na, ir optimizatoriai naudoja elektros energiją. Ne daug. Bet tai jūsų elektros energija.
Tad ar verta dėtis optimizatorius, jeigu šešėlių grėsmės nėra? Mūsų nuomone - ne.
Jeigu tik pradėjote domėtis saulės elektrinėmis ir saulės moduliais, tai iš pradžių gali apsisukti galva. Tik pasidomėjus, žmonės susidėlioja vienokius ar kitokius kriterijus. Nebūtinai jie susiję su modulio kokybiniais parametrais, dažniausiai girdimi kriterijai yra modulio galia, gamintojas ir efektyvumo garantija.
Efektyvumo garantija - labiausiai apgaulingas kriterijus. Turbūt nerasime rinkoje saulės modulio, kuris turėtų trumpesnę efektyvumo garantijos terminą negu 25 metai. Kiek ten procentų lieka, jau kitas klausimas, bet jeigu moduliui fizinė garantija yra 12 metų, tai gamintojai garantuoja, kad JEIGU saulės modulis dar veiks 13 metų, tai jo efektyvumas bus kažkoks. Dažnai saulės modulių pardavinėtojai iškelia į priekį būtent efektyvumo garantijos terminą, kad mažiau įsigilinusiam žmogui padarytų didesnį įspūdį.
Saulės modulio galia. Žmonės rinkdamiesi saulės modulius savo saulės elektrinę dažnai susigundo milžiniška saulės modulio galia. Jeigu saulės modulio galia smarkiai skiriasi nuo kitų rinkoje esančių saulės modulių, galite būti tikri, kad tai yra mūsų didžiausio visų laikų krepšininko ūgio saulės modulis. Iš principo su juo gali būti viskas gerai ir kai kuriose situacijose jis yra ypatingai naudingas, bet dažniausiai tai tik milžiniškas daiktas ant jūsų stogo ir piktas montuotojas, nes tokį saulės modulį ir ne vieną reikia užkelti ant stogo. Tuo tarpu silpnesni moduliai bus montuojami paprasčiau, atrodys elegantiškiau, o galiausiai saulės elektrinė užims beveik tą patį plotą.
Dar dažnai saulės elektrinių montuotojai giriasi, kad jau jų saulės moduliai yra Tier 1. Kas nesusidūrusiems su Tier 1 reitingu dažnai daro įspūdį. Terminas „Tier 1“ dažnai naudojamas kaip nenuginčijamas saulės modulių kokybės argumentas iš tiesų yra kai kas kito.
„Tier 1“ – tai ne saulės modulių reitingas. Tai yra saulės modulių gamintojų reitingas, skaičiuojamas kompanijos „Bloomberg“ padalinio „New energy finance“. Jokių kokybinių kriterijų šiame reitinge nėra, nes „Bloomberg“ tiesiog ne testavimo kompanija, o tik finansų analitikai.
„Bloomberg“ pastebėjo, kad jų finansinis saulės energetikos sektoriaus įmonių reitingas vis dažniau naudojamas žmonėms mulkinti, todėl įspėja, kad šis reitingas niekaip negali būti laikomas kokybės reitingu. Tai ketvirtinė saulės energetikos sektoriaus finansinė nuotrauka. O jeigu norite būti tikri dėl jums siūlomų modulių, reikalaukite pasaulyje pripažintų testavimo laboratorijų sertifikatų.
Vienas iš „Tier 1“ kriterijų – pastatytos 6 elektrinės didesnės nei 1,5 MW ir finansuotos bent 6 skirtingų bankų. Ne paslaptis, kad tokioms elektrinėms rengiami tarptautiniai konkursai. Ir juose (kaip ir mūsų viešuosiuose konkursuose) dažniausiai nugali mažiausią kainą galinti pasiūlyti bendrovė. „Tier 1“ gamintojai susiduria su problema – kaip pasiūlyti mažiausią kainą ir dar uždirbti? Paprasčiausias kelias - modulių gamyboje naudoti pigesnes (automatiškai ir prastesnes) medžiagas. Kaip jau ir kalbėjome anksčiau - prastesnės medžiagos – prastesni ir moduliai. Labai tikėtina, kad būtent šie „viešame pirkime nugalėję“ moduliai su „Tier 1“ gamintojo "kokybės" ženklu bei smarkiai užkelta kaina, pasiekia ir Lietuvą. Žinoma, „Tier 1“ gamintojai gali turėti ir kokybiškų saulės modulių. Bet jie tikrai ne tie, dėl kurių gamintojas tokį reitingą gavo.
O „Tier 2“ ir „Tier 3“ išvis nėra. Kad ir ką jums bepasakotų tūlas perpardavinėtojas.
Pastaraisiais metais išpopuliarėjo saulės moduliai su pusinėmis celėmis arba elementais. Net ir mūsų gaminami saulės moduliai STANDARD gali turėti tokius elementus. Šie elementai nuo įprastinių skiriasi tuo, kad jie yra per pus mažesni.
Kodėl saulės modulių gamintojai pereina prie pusinių saulės elementų?
Dėl kainos. Tokie elementai yra paprasčiau gaminami ir dėl to pigesni. Tad ieškodami kaip sumažinti produkcijos kainą, kaip viena iš alternatyvų ir buvo - pigesnių medžiagų naudojimas.
Iš tiesų, tai normali praktika ieškoti kaip atpiginti produkciją, bet nenormali praktika ieškoti kaip nepasakyti tikrosios to priežasties. Ką ir daro dauguma saulės elektrinių montuotojų, siūlančių half-cut saulės modulius.
Ar half cut moduliai - patikimesni? Nėra nei vieno argumento, kodėl saulės moduliai su half cut celėmis būtų pranašesni už pilnų celių saulės modulius. Kaip tik - kuo daugiau elementų sudaro elektros grandinę, tuo daugiau vietų tai elektros grandinei nutrūkti. Žinoma, tai nėra taisyklė, bet tikimybė nesklandumams yra šiek tiek didesnė.
Dažnai sutiksite half-cut saulės modulių aprašymuose, kad tokių celių naudojimas dar modulį efektyvesnį - jeigu tarkim lapas uždengia vieną celę arba saulės elementą, pusė saulės modulio išsijungia, o kita pusė veikia pilnu pajėgumu. Iš vienos pusės - taip ir yra. Iš kitos pusės tai yra ne dėl celių (elementų) o dėl "Junction-box'o" - jungties dėžutės. Dažniausiai half cut saulės moduliai yra padalinti per pusę ir jungties dėžutė montuojama per vidurį saulės modulio. jungties dėžutėje sujungtos dvi saulės modulio dalys ir kiekviena iš jų turi diodą, kuris išjungia netinkamai veikiančią saulės modulio dalį ekstra atveju.
Atrodo, kaip didelis privalumas?
Net negamindami saulės modulių su half-cut celėmis mes saulės modulių gamyboje naudojome 3 jungties dėžutes su viduje įmontuotais diodais. Tad, jeigu lapas užkrenta ant Solitek saulės modulių, automatiškai išjungiama ne pusė saulės modulio, o tik trečdalis.
Mažiau išsijungia, daugiau gamina.
Dabar Solitek gaminami saulės moduliai su halfcut elementais irgi turi 3 kontaktų dėžutes. Tad užkritus lapui išsijungia tik 1/6 saulės modulio.
Ir tai niekaip nesusiję su saulės elementais esančiais saulės modulyje.
Iš tiesų - tai skonio reikalas.
Visiškai juodi moduliai kaista labiau, o su dvipusiais saulės elementais, net ir gauna mažiau saulės atspindžių į galinę saulės modulio dalį, kas lemia nedidelius, bet vis tiek energijos gamybos nuostolius.
Visiškai juodo modulio pasirinkimas yra grynai estetinis, kaip tarkim automobilio spalvos pasirinkimas. Čia turbūt ne paskutinę vietą ir užima automobilio spalvos pasirinkimas įsigyjant paskutinį automobilį. Juodi drabužiai dažnai naudojami pasipuošti ypatingomis progomis (ypač vyrams). Dažnam juoda spalva asocijuojasi su prabanga, ką mes dažnai vis dar norime pabrėžti, kai galvojame apie nuosavą automobilį arba namą.
Tai nėra tik Lietuvos saulės elektrinių savininkų užgaida - visiškai juodi saulės moduliai užima vis daugiau privačių elektros gamintojų iš saulės rinkos.
Na, jeigu žmogui gražiau visiškai juoda saulės elektrinė...
Na, ir iš tiesų - gražiau. Ir solidžiau. Ir tai tik juodos spalvos, ir jos suteikiamos emocijos reikalas.
Net ir mes, jeigu siūlysime jums saulės elektrinę, tikrai bus vienas iš pasiūlymų su visiškai juodais mūsų gaminamais saulės moduliais: stiklas stiklas Blackstar ir Standard full black
Saulės elektrinės savininkams – gaminantiems vartotojams ESO nemokamai įrengia dvipusės apskaitos elektros skaitiklį, kuris apskaito:
ESO skaitiklis neskaičiuoja viso saulės elektrinės pagamintos elektros kiekio, tad jeigu inverterio ir ESO skaitiklio parodymai skiriasi, o taip dažniausiai ir būna, neišsigąskite – šį skirtumą jūs sunaudojate savo namuose saulės elektrinės veikimo metu.
Duomenys iš įrengto elektros skaitiklio nuskaitomi automatiškai per atstumą kas mėnesį ir pagal gautus duomenis skaičiuojamas elektros suvartojimas ir jos atidavimas (pasiėmimas iš) į tinklą bei suformuojama tiksli sąskaita faktūra.
Dvipusio skaitiklio fiksuojami rodmenys, pateikiami mėnesiosąskaitoje:
Kainos patvirtintos VERT ir galioja nuo 2023 sausio 1 d. Už visą elektros kiekį (išskyrus pasigamintą ir suvartotą iš karto), turite atsiskaityti su ESO. Yra svarstytini trys atsiskaitymo būdai ir jums reikia ne daugiau kaip kartą per metus pasirinkti:
Mūsų skaičiavimais, jeigu suvartojate bent 39 proc. elektros energijos šviesiuoju paros metu, kai saulės elektrinė gamina elektrą, labiausiai apsimoka rinktis pirmąjį būdą – atsiskaitymo už kilovatvalandę būdą. Jeigu tuo metu suvartojate mažiau negu 39 proc., o daugiau negu 61 proc. elektros energijos suvartojate kaip susigrąžintą, labiau apsimoka rinktis antrąjį – atsiskaitymo už įrengtą galią būdą.
Jeigu už elektrą nenorite mokėti pinigais iš viso, reikėtų rinktis trečiąjį būdą. Tik tokiu atveju reikia 12 proc. galingesnės elektrinės ir didesnės pradinės investicijos. Bet – gaunate didesnę ir paramą, jeigu elektrinė nesiekia 10 kW. Svarbu suprasti, kad “Energetinis laikotarpis” prasideda balandžio 1 d. ir nuo 2023 m. trunka 2 metus. Tad, įsivertinkite tai rinkdamiesi planą.
Kompensacijos už nepanaudotą elektrą nuo šiol bus mokamos kas du metus lyginiais metais, t.y., 2024, 2026 ir t.t. Tad artimiausio kaupimo apskaitos laikotarpio pabaiga – 2024 m. kovo 31 d. Gaminantys vartotojai, kurie yra pasirinkę nepriklausomą elektros energijos tiekėją, kompensaciją už sukauptą elektros energijos perteklių nuo 2024 m. balandžio mėn. gaus iš pasirinkto tiekėjo tokiomis sąlygomis ir tvarka, kokios iš anksto yra nustatytos sutartyje su nepriklausomu tiekėju.
Garantinio tiekimo klientams sukauptą elektros energijos kiekį kompensuos ESO už faktinį, bet ne didesnį kaip 5% viso per apskaitos periodą į tinklus patiekto kiekio.
Kas būtent Jums labiau apsimoka, mes neatsakysime, bet atidus elektros vartojimo įpročių sekimas leis jums už elektrą mokėti ne daugiau kaip 20 proc. nuo visos Jūsų elektrinės pagamintos elektros kainos. O tai reiškia bent 80 proc. mažesnes elektros sąskaitas negu šiandien. Arba 100 proc., jeigu pasirenkate atsiskaitymo savo elektra būdą.
Tiems, kas nori būti nepriklausomi nuo ESO, reikėtų pasirinkti akumuliatoriaus (elektros energijai pasaugoti) sprendimą. Bet kol kas akumuliatoriai pakankamai brangūs, tad ESO paslauga mūsų skaičiavimais yra racionalesnė. Pvz., nuo 10 kW saulės elektrinės, pasirinkę atsiskaitymo už pasaugotą elektrą arba galios mokestį, ESO mokėtumėte apie 500 EUR per metus. O geras akumuliatorius namams, gali kainuoti kelis tūkstančius. Ir garantijos akumuliatoriams kol kas labai trumpos. Taigi, jūsų investicija į akumuliatorių, teoriškai atsipirktų po 20 metų. Bet akumuliatoriui garantijos - tik kokie penkeri. Tad mūsų rekomendacija – pasirinkti vieną iš trijų atsiskaitymo būdų su ESO ir prisijungti į tinklą.
Be to, jeigu norite pretenduoti į ES paramą savo saulės elektrinei, viena iš būtinų sąlygų yra tapti gaminančiu vartotoju. O tokiu tapti neprisijungus prie ESO tinklo ir neįsirengus dvipusio elektros apskaitos skaitiklio - neįmanoma.
Į ES paramą iš APVA saulės elektrinėms įsirengti gali pretenduoti bet kuris privataus namo, sodo namo arba sklypo savininkas, įsirengęs naują iki 10 kW galios saulės elektrinę. Jeigu norite įsirengti galingesnę saulės elektrinę, tai padaryti galite, bet paramos daugiau negu už 10 kW negalėsite gauti.
ES paramos dydis
2019-2022 m. ES paramos dydis fiziniams asmenims yra 323 EUR už instaliuotą kW. Jeigu dalyje objekto vykdote komercinę veiklą, APVA komercinių patalpų plotą proporcingai eliminuos iš jūsų galimos paramos. Jeigu komercinės veiklos nevykdote, už 5 kW instaliuotą saulės elektrinę turėtumėte gauti 1615 EUR. Už instaliuotą 10 kW galios elektrinę – 3230 EUR.
Kas? Kaip? Kada?
Paskelbus paramos šaukimą, interesantas – taigi jūs – turite pateikti prašymą (dar kitaip vadinamą registracijos formą) ir joje nurodyti kokio galingumo ir tipo saulės elektrinę norite įsirengti. Paraiškos priimamos mėnesį. Po paraiškų priėmimo APVA dar mėnesį vertina paraiškas ir po to informuoja, ar jums suteikiama galimybė gauti paramą.
Jeigu APVA nusprendė skirti jums paramą, bus suteiktas laikotarpis įsirengti saulės elektrinei.
Kokie apribojimai?
• 5 metus be APVA rašytinio sutikimo negalima perleisti, parduoti, įkeisti turto ar kitokiu būdu suvaržyti daiktinių teisių į elektrinę;
• 5 metus draudžiama parduoti elektros energiją ar naudoti ją ūkinei komercinei veiklai;
• per visus 5 metus privalote sudaryti sąlygas APVA tikrinti, ar yra/veikia elektrinė.
Tad jeigu norite gauti ES paramą savo elektrinei, susisiekite su mumis, nurodykite savo metinį elektros poreikį, stogo dangą, norimus modulius ir mes galėsime ne tik paskaičiuoti kiek jums kainuos saulės elektrinė, pasakyti, kiek elektros ji jums sugeneruos per savo gyvavimo laikotarpį, bet ir nupiešime kaip ji atrodys ant jūsų stogo.
Sužinoti, ar yra aktyvių šaukimų šiuo metu, galite čia
Saulės elektrinės kaina daliai žmonių yra gana didelė. Tad norėdami suteikti galimybe naudotis saulės energija kuo daugiau žmonių, savo klientams siūlome galimybę atsiskaityti ir lizingu. Visą sumą ar dalį sumos už saulės elektrinę, galite sumokėti pasinaudoję lizingo paslauga. Bendradarbiaujame su lizingo bendrove INBANK.
Pavyzdžiui, skolinantis 7500 Eur, kai sutartis sudaroma 12 mėn. terminui, metinė palūkanų norma – 3%, sutarties mokestis – 3,6%. BVKKMN – 9,95%, bendra mokėtina suma – 7892,40 Eur, mėnesio įmoka – 657,70 Eur. Finansavimo sąlygos gali keistis atlikus Jūsų mokumo bei rizikos vertinimą, Jums mokant pradinę įmoką ar pasirinkus kitą sutarties terminą bei įmokų mokėjimo dieną.
Atsižvelgus į lizingo bendrovės arba banko atliktą Jūsų kreditingumo ir rizikos vertinimą ar pasirinkus kitokį sutarties terminą bei įmokų mokėjimo dieną, Jums gali būti pasiūlytos ir kitokios sąlygos (pavyzdžiui, metinės palūkanų normos, sutarties ir mėnesio sutarties mokesčio dydis).
Mes bendradarbiaujame su banku SWEDBANK. Pasinaudodami išskirtinėmis rinkoje sąlygomis, galite pateikti paraišką specialiai vartojimo paskolai ir įsirengti savo saulės elektrinę kartu su mumis. Kokios SWEDBANK pasiūlymo sąlygos?
Sudarę paskolos saulės elektrinėms sutartį, Jūs įsipareigojate įsigyti ir įsirengti nuosavą saulės elektrinę arba įsigyti nutolusios saulės elektrinės dalį. Jūs taip pat įsipareigojate per 90 dienų nuo paskolos sutarties sudarymo bankui pateikti prijungimo prie ESO skirstomojo tinklo sutarties kopiją el. paštu: [email protected]. Neatlikus aukščiau paminėtų veiksmų arba panaudojus paskolos sumą kitai paskirčiai, bankas pasilieka teisę atšaukti specialią fiksuotą metinių palūkanų normą ir pradėti taikyti 15% fiksuotas metines palūkanas.
Atkreipiame dėmesį, kad naudodamiesi finansavimo paslaugomis Jūs prisiimate finansinius įsipareigojimus. Netinkamas finansinių įsipareigojimų vykdymas gali daryti neigiamą įtaką Jūsų kredito istorijai, pabranginti skolinimąsi, taip pat gali būti pradėtas priverstinis išieškojimas.
Tipinis bendros vartojimo kredito kainos metinės normos apskaičiavimo pavyzdys. Jei imtumėte 8 000 Eur vartojimo kreditą, kai sutarties trukmė (ir kredito grąžinimo terminas) – 7 metų, taikant 4,9 % metinę fiksuotų palūkanų normą, mokant banko nustatytą minimalų kasdienių paslaugų mokestį (1 Eur per mėnesį), 95 Eur sutarties administravimo mokestį, mėnesio įmokas 114,54 Eur mokant anuiteto metodu, bendra vartojimo kredito kainos metinė norma būtų 5,74 %, o bendra vartojimo kredito gavėjo mokama suma būtų 9 685,15 Eur.
Palūkanos nustatytos su nuolaida, kuri gali būti panaikinta ir nustatyta 15 % metinė fiksuotų palūkanų norma, jei paskola nebus panaudota pagal paskirtį, o tai gali lemti didesnį BVKKMN.
Bendros vartojimo kredito kainos metinė norma, bendra vartojimo kredito gavėjo mokama suma ir įmokos suma apskaičiuoti laikantis prielaidų, kad kredito sutartis galios terminą lygų kredito sutarties trukmei, visa kredito suma išmokama sutarties pasirašymo dieną, šalys tinkamai vykdys visus savo įsipareigojimus, palūkanų norma, įkainių dydis ir kitos išlaidos išliks tokios pat kaip ir kredito sutarties sudarymo metu ir bus toliau taikomos iki kredito sutarties pabaigos.
Vartojimo kreditą teikia „Swedbank“, AB, įmonės kodas 11209651, adresas Konstitucijos pr. 20A, Vilnius, tel. +370 5 268 4444, SWEDBANK tinklalapis internete.
Saulės elektrinės yra bene labiausiai namo išvaizdą ir kainą keičiančių objektų.
JAV daryti keli tyrimai - „Berkeley Lab” atliko tyrimą 2002-2013 metais ir pastebėjo, kad namai su saulės elektrinėmis buvo parduoti brangiau negu be jų. Kainos skirtumas – 4 $ už instaliuotą vatą. Taigi, teoriškai – vidutinė 5 kW saulės elektrinės pabrangino namą 20000 $.
Kiek naujesnis tyrimas atliktas 2018-2019 metais „National Renewable Energy Laboratory “. Jo rezultatus galime vertinti dvejopai: tyrimas sako, kad kainos skirtumas yra jau 5,9 $ už vatą. Tai teoriškai namas su 5 kW elektrine kainuoja jau 29 500 $ brangiau negu be jos. Kitas statistikos pjūvis sako, kad 1 sutaupytas doleris pakelia namo vertę 20. Lietuvoje remiantis šiuo statistikos pjūviu 5 kW galios elektrinė, net įvertinus elektros pasaugojimo paslaugą, turėtų namo kainą pakelti iškart 10400 €. Taigi 5-6 tūkst. investicija iškart pakelia namo vertę dvigubai didesne suma. O jūs toliau „raškot“ investicijos vaisius. Galit raškyt 10-12 metų, kas vieniems atrodo normalu, o galite ir visus 30 – kas atrodo normalu mums.
Tyrimo metu taip pat nustatyta, kad namai su saulės elektrinėmis parduodami bent 20 proc. greičiau. Taip, tai JAV, taip, ten visai kitos NT ir saulės elektrinių kainos (bent dvigubai didesnės), bet kad ir kokiu pjūviu nagrinėtumėme statistinius duomenis, viskas sako, kad namo kaina kyla iš karto. Ir, greičiausiai, daugiau negu investicija į saulės elektrinę.
Detaliau apie tyrimus galite pasiskaityti
Gaminantys vartotojai gali perkelti sukauptą elektros energijos kiekį naujam elektros tiekėjui arba garantiniam tiekėjui. Tokiu atveju tarpusavyje susiderinti turės tiekėjai, bet ne patys gaminantys vartotojai. Taip pat gaminantis vartotojas galės pasirinkti alternatyvą, kad keičiant elektros energijos tiekėją už sukauptą elektros kiekį jam turi būti kompensuojama taip, kaip buvo numatyta iš anksto sudarytose sutartyse, bet ne vėliau nei per 60 kalendorinių dienų nuo sutarties su tiekėju nutraukimo dienos. Iki šiol buvo numatyta, kad su gaminančiais vartotojais bus atsiskaitoma pasibaigus kaupimo laikotarpiui, tad nuo šiol su jais bus atsiskaitoma per ženkliai trumpesnį laiką. Vartotojui nepasirinkus nei vieno iš šių variantų, jo sukauptas elektros energijos kiekis bus automatiškai perkeliamas naujam elektros tiekėjui.
Jeigu įsirengėte savo poreikius tenkinačią saulės elektrinę, jums nuo to momento visiškai nebesvarbu koks elektros tiekėjas siųs jums sąskaitas. Jeigu saulės elektrinė pagamina jums pakankamą kiekį elektros, tai elektros kainos iš nepriklausomo tiekėjo bus tarsi uraganas, kurį matote per televizorių - jums nuo to jokio skirtumo. Pasigamindami sau visą reikalingą elektrą, jus nei kWh nepirksite iš nepriklausomo tiėkėjo. Nepriklausomas tiekėjas tik stebės jūsų su ESO bendradarbiavimą. Na, ir aiškų, ramia sąžine pardavinės jūsų pagamintą perteklinę energiją už rinkos kainą tuo metu kai saulės elektrinė dirbs, o jūs nesunaudosite savo energijos.
Jeigu pasirenkate berėmius saulės modulius, jų valyti nėra būtina. Tik saulei išlindus, jie pradeda nusivalyti patys – elementai kaista, o tai padeda sniegui tirpti ir nučiuožti. Kadangi rėmo nėra, sniegui nėra už ko užsikabinti ir todėl sau ramiai nučiuožia. Bet, jeigu sninga kelias dienas ar savaites, saulės elektrinės gali ir nespėti nusivalyti pati. Bet įprastą lietuvišką žiemą saulės elektrinės generacija dėl saulės aktyvumo labai ribotas, tad net kasdienis sniego nuvalymas daug naudos neatneš. Daugiau energijos išnaudosite sniegą valydami, negu jums prigeneruos saulės elektrinė.
Nėra vieno atsakymo. STANDARD ir BLACKSTAR saulės moduliai kiek gruoblėto ar lengvai matinio stiklo, kuris pagerina modulio efektyvumo savybes, bet tuo pačiu kiek labiau traukia dulkes. Rėmas – dar viena priežastis joms užsilaikyti ilgiau. Berėmiai stiklas stiklas saulės moduliai yra visiškai lygaus stiklo ir dar padengti specialia danga, kad nekibtų dulkės. Jeigu modulis berėmis, tai net nėra už ko dulkėms užkibti. Taigi, jeigu gyvenate nedidelio dulkėtumo vietovėje, valyti (ar bent pasižiūrėti ar nėra didelių nešvarumų) pakanka pora kartų per metus.
Jeigu gyvenate netoli dulkėto žvyrkelio, dėmesio reiktų skirti daugiau, negu vidutiniam saulės elektrinės savininkui. Daugiau dėmesio reiktų skirti ir po didesnių gaisrų apylinkėse.
Saulės moduliai yra standartizuoti gaminiai, todėl privalo praeiti daugybę standartizuotų bandymų. Vienas iš tokių bandymų yra krušos. Krušos bandymo metu bandoma standartizuotais ledo gabalėliais atakuoti saulės modulį ir, jeigu po bandymo ant saulės modulio nėra matomų pažeidimų, reiškia, kad modulis atitinka standartus ir jam suteikiama atitikties deklaracija.
Krušos bandymas yra 6 lygių. Saulės moduliams dažniausiai užtenka pirmojo. Jo metu saulės modulis atakuojamas 25 mm skersmens 23 m/s (82 km/h) greičiu 7,53 g ledo gabaliukais 11 kartų į skirtingas modulio vietas. 6 lygio testas jau būtų su 75 mm skersmens 203 g 39,5 m/s (142 km/h) ledo gabalėliu. Na toks krušos gabalėlis turbūt ir betoną pramuštų.
Kadangi krušos didesniais negu 25 mm ledukais būna ypač retai, saulės modulių gamintojai, jeigu ir daro tokį testą, dažniausiai apsiriboja pirmuoju testo lygiu. Apsiribojome ir mes. Ir galime garantuoti, kad, jeigu jūsų saulės elektrinę tranko 25 mm skersmens ledukai 23 m/s greičiu, galite būti ramūs tiek su STANDARD, tiek su Solid moduliais. Stiklas stiklas saulės moduliai teoriškai praeitų ir 2 testo lygį (35 mm, 20 g, 27 m/s), o gal net ir 3 (45 mm, 43 g 30 m/s). Bet jeigu iš dangaus krenta 6 krušos bandymo lygio 7,5 cm skersmens 200 g ledukai, tai savo saulės elektrinę galite pamiršti. Taip pat, kaip ir automobilio stiklus, stogą, bulves sode ir rožes gėlynėlyje.
Jeigu nenorite sukti galvos sau dėl saulės elektrinės priežiūros, patikėkite šį darbą mums. Parašykite mums laišką ir mes viskuo pasirūpinsime už jus. Jeigu montavome ne mes, įvertiname pačios saulės elektrinės būklę ir jos veikimą. Pateikiame defektinį aktą, kas sumontuota ne pagal technologijas (atstumai tarp saulės modulių, konstrukcijos ir laikiklių leistinų atstumų patikra nuo stogo kraštų ir saulės modulių). Pateikiamas bendras apžiūros aktas su defektais, jeigu tokie yra.
Kas įeina į saulės elektrinės priežiūrą vieną kartą per metus:
05Ką pasiūlysime jūsų saulės elektrinei?
Puikiai tinka tiek saulės elektrinėms ant stogų dėl degumo klasės A, tiek efektyviai išnaudoja savo dvipusiškumo savybes saulės elektrinėse ant žemės. Galinis stiklas - skaidrus ir dalinai dengtas juodai, kas leidžia mums didžiuotis vieninteliu Lietuvoje gaminamu visiškai juodu stiklas stiklas saulės moduliu. Priekinis stiklas - matinis, neturi blizgesio, kokį turi SOLID Bifacial.
Saulės moduliams BLACKSTAR suteikiame 30 metų garantija, efektyvumo garantija – 87 proc. po 30 metų, 370 W galingumo (efektyvumas 19,57 %). Išmatavimai (mm): 1782x1061x35; masė 24 kg (kiek lengvesnis už berėmį modulį), priekis ir nugarėlė 2 mm stiklo, priekinis stiklas padengtas anti-refleksine danga. Maksimalios vėjo/sniego apkrovos 3600/6100 Pa. Su juodu rėmu.
Saulės elektrinės galia5,28 kW
VietaLietuva
Saulės moduliaiBLACKSTAR
Saulės elektrinės galia4,95 kW
VietaLietuva
Saulės moduliaiBLACKSTAR
Skaidraus stiklo dvipusiai stiklas stiklas saulės moduliai SOLID Bifacial surenka ne tik tiesioginę saulės šviesą, bet ir jos atspindžius. Tai pats atspariausias apkrovoms mūsų gaminamas saulės modulis, pagal atsparumą vėjo ir sniego apkrovoms praktiškai neturintis konkurentų.
Stiklas stiklas saulės moduliams SOLID Bifacial suteikiama garantija 30 metų, efektyvumo garantija – 87 proc. po 30 metų. Monokristaliniai juodi saulės moduliai SOLID Bifacial – 370 W galios (efektyvumas 19,92 %). Išmatavimai (mm): 1778,5 x 1057 x 7,1; svoris 30 kg, priekis ir nugarėlė 3 mm grūdinto stiklo, padengto specialia nešvarumus atstumiančia danga. Maksimalios vėjo/sniego apkrovos 5400/10500 Pa. Degumo klasė A. Berėmis.
Saulės moduliai SOLID Bifacial , kaip ir visi mūsų gaminami stiklas stiklas saulės moduliai, 2023 metais buvo sertifikuoti Cradle to Cradle inovacijų instituto kaip ekologiškiausiai pasaulyje tuo metu gaminami saulės moduliai.
Saulės elektrinės galia9,8 kW
VietaLietuva
Saulės moduliaiSOLID Bifacial
Saulės elektrinės galia10,5 kW
VietaLietuva
Saulės moduliaiSOLID Bifacial
Half-cut celės, priekinis stiklas padengtas antirefleksinė danga. Saulės modulis su balta plėvele yra efektyviausias iš šio tipo saulės modulių (didžiausia galia). Privatiems klientams paprastai siūlome visiškai juodą saulės modulį su juoda galine plėvele, nors norintiems daugiau elektros energijos iš to pačio ploto - geriau rinktis saulės modulį STANDARD su balta nugarine plėvele.
Visi STANDARD saulės moduliai yra sertifikuoti TUV NORD laboratorijos ir atitinka IEC 61215:2016; IEC 61730:2016; IEC 62716:2013, IEC 61701:2011, ISO 9001:2015, ISO 14001:2015, ISO 45001:2018 standartus.
Visiems moduliams STANDARD suteikiame 20 metų gaminio garantiją ir 84,8 proc. efektyvumo garantiją po 25 metų.
Daugiau apie mūsų gaminamus saulės modulius
Saulės elektrinės galia10,08 kW
VietaLietuva
Saulės moduliaiSTANDARD Full Black
Saulės elktrinės galia15 kW
VietaLietuva
Saulės moduliaiSTANDARD
06Nuo ko pradėti?
Įvertinsime Jūsų elektros poreikį ir planuojamos saulės elektrinės vietą
Pateiksime saulės elektrinės pasiūlymą su kaina per keletą minučių
Nubraižysime saulės elektrinę ant jūsų stogo, įvertinsime aplinkos įtaką
Įrengsime saulės elektrinę, paruošime reikalingus dokumentus