Siunčiami duomenys …
Toksiški saulės moduliai: už galimybę sutaupyti tenka mokėti Sausis 30, 2024

01Naujienos

Toksiški saulės moduliai: už galimybę sutaupyti tenka mokėti

Toksiški saulės moduliai: už galimybę sutaupyti tenka mokėti

Pasaulinė praktika rodo, kad didžioji dauguma saulės modulių gamintojų stiklas-stiklas ar stiklas-plastikas modulių hermetizavimui renkasi laminavimo plėveles su etileno vinilacetato (EVA) laminavimo technologija. Tai lemia nebrangus ir lengvas apdorojimas bei mažesni modulio gamybos kaštai, o tuo pačiu ir galimybė pasiūlyti pigesnį produktą galutiniam vartotojui, kuriam labai svarbu sutaupyti. Tačiau ilgalaikėje perspektyvoje už galimybę sutaupyti tenka mokėti labai brangiai. 

Praktika rodo, kad nemaža dalis vartotojų vietoj jau pasenusios technologijos stiklas-plastikas modulių renkasi stiklas-stiklas modulius, nesusimąstydami, jog ne visi stiklas- stiklas moduliai yra vienodai patvarūs ir saugūs. Norint įsitikinti modulio saugumu ir patvarumu, ne mažiau svarbu suprasti, iš kokių medžiagų modulis galiausiai yra pagamintas, taigi net ir stiklas-stiklas moduliai, kuriuose laminavimui naudojama EVA plėvelė - nėra geras pasirinkimas. Kodėl?

Į šį klausimą atsakymą pateikia moksliniai tyrimai ir privačių įmonių iniciatyva atlikti saulės modulių ilgaamžiškumo bandymai.

Vieną minėtų bandymų savo lėšomis atliko „SoliTek“ – didžiausia saulės modulių ir energijos kaupiklių gamintoja Šiaurės Europoje. Plika akimi modulių degradavimo pastebėti beveik neįmanoma, tad bandymams yra pasitelkiamos klimatinės kameros. Jų metu klimatinėje kameroje sukurtose sąlygose buvo lyginami saulės moduliai, hermetizuoti EVA technologija su saulės moduliais, kurių hermetizavimui buvo naudojama daugiau nei 30 proc. brangesnė poliolefino elastomero (POE) laminavimo technologija.

„Moduliuose, kurių hermetizavimui buvo naudojama EVA plėvelė, degradacijos lygis po 2500 valandų – lygių 25 metų laikotarpiui – siekė 7,90 proc., o stiklas-stiklas modulių, pagamintų, naudojant POE laminavimo plėvelę efektyvumas sumažėjo tik iki 3,5 proc. ir po gerokai ilgesnio laikotarpio – 3500 valandų, kurios atitinka 35 metų laikotarpį“, – komentuoja „SoliTek“ vadovas Julius Sakalauskas.

Jis tęsia, kad įmonės bandymai, viršijantys tarptautinio standarto IEC modulių sertifikavimui keliamus reikalavimus, taip pat atskleidė, kad stiklas-stiklas modulių su POE technologija gyvavimo ciklas gali siekti virš 50 metų, kai pagamintų iš kitų medžiagų – dvigubai mažiau: 25 metus.

Šie rezultatai, anot J. Sakalausko, patvirtina POE technologijos pranašumus prieš EVA – ji pasižymi didesniu atsparumu drėgmei, potencialo sukeltai degradacijai ir apsauga nuo kenksmingo UV spindulių poveikio. Dėl šių priežasčių su šia technologija pagaminti moduliai yra gerokai ilgaamžiškesni ir efektyvesni.

POE technologijos pranašumą prieš EVA taip pat pagrindžia grupės mokslininkų iš Linco Johanneso Keplerio universiteto Austrijoje atlikti modulių drėgmės ir karščio bandymai, trukę daugiau nei 10 000 valandų. Bandymai atskleidė, kad POE technologija pasižymi mažesne vandens absorbcija, tvirtumu karštoje ir drėgnoje aplinkoje, atsparumu rūgštinių skilimo produktų susidarymui ir sustiprintu barjeru natrio jonų difuzijai.

Toksiški saulės moduliai: už galimybę sutaupyti tenka mokėti

Įspėjo dėl acto rūgšties poveikio

Saulės energijos ekspertas J. Sakalauskas pasakoja, kad EVA technologija ne vienerius metus rinkoje kelia didelį susirūpinimą, mat, modulį ilgai veikiant šilumai ir UV spinduliuotei susidaro toksiška acto rūgštis. Stiklas-stiklas moduliuose ji patenka „į spąstus“ tarp dviejų stiklo sluoksnių ir sukelia saulės elementų koroziją arba atsisluoksniavimą – tai laikui bėgant lemia ir modulio patikimo problemas, nes trumpėja jo eksploatavimo laikas. Didesnėmis koncentracijomis acto rūgštis gali sukelti žalingą poveikį ir žmogaus sveikatai: dirginti odą, akis ir gleivines, o ilgalaikėje perspektyvoje- ir sunkesnių padarinių sveikatai.

„Stiklas-stiklas moduliuose vis dar dominuoja EVA ar šiek tiek naujesnė EPE hermetizavimo technologija tarp gamintojų visame pasaulyje, tačiau dėl savo privalumų POE palengva tampa patrauklia alternatyva. Džiaugiamės šioje srityje save galėdami vadinti pionieriais – stiklas-stiklas moduliuose POE technologiją naudojame jau daugiau nei 10 metų – nuo 2013-ųjų, nepaisant to, kad tai lemia trečdaliu didesnius gamybos kaštus. Taip, tai lemia ir šiek tiek didesnę modulio kainą klientui nei gali pasiūlyti kiti rinkos dalyviai, tačiau užtikrina kokybę, patikimumą, ilgaamžiškumą ir žalos nekeliantį saulės energijos sprendimą“, – priduria „SoliTek“ vadovas.

02Daugiau naujienų

BOD Group atidarė išskirtinį pastatą ir paleido baterijų gamybos liniją Balandis 23, 2024

BOD Group atidarė išskirtinį pastatą ir paleido baterijų gamybos liniją

Auštųjų technologijų įmonių grupė „BOD Group“ atvėrė vieno moderniausių pastatų Europoje duris. Bendrovės pasididžiavimu tapęs „Verslo ir inovacijų centras“ simbolizuoja kryptį, leidžiančią Lietuvai ir Europai siekti greitesnės žaliosios transformacijos. Šiame išskirtinai energetiškai taupiame pastate buvo oficialiai paleista ir pirmoji Baltijos šalyse išmaniųjų baterijų gamybos linija.

SoliTek ūkininkams siūlo trečdaliu pigesnį saulės elektrinės įrengimą Kovas 20, 2024

SoliTek ūkininkams siūlo trečdaliu pigesnį saulės elektrinės įrengimą

Šių metų kovo 6 dieną Lietuvos energetikos agentūra paskelbė kvietimą teikti paraiškas investicinei paramai saulės elektrinių sausumoje įrengimui gauti. Viena tikslinių grupių, galinti pretenduoti į paramą – ūkininkai. Į šios formos paramos tikslinę grupę jie įtraukiami itin retai – tad šiuo metu aktyvus kvietimas yra unikali proga palankiomis sąlygomis įsirengti saulės elektrinę ir dar papildomai sutaupyti.

Papildoma valstybės parama saulės elektrinėms – 40 mln. EUR kvietimas Kovas 19, 2024

Papildoma valstybės parama saulės elektrinėms – 40 mln. EUR kvietimas

Dėl sparčiai augančio saulės elektrinių populiarumo ir aktyvaus valstybės teikiamos paramos naudojimo, didelė gyventojų dalis per šiemet vykdytus du kvietimus liko be finansavimo. Atsižvelgdama į šias aplinkybes, Energetikos ministerija antrąjį šių metų ketvirtį planuoja trečiąjį kvietimą. Tai – didžiausias ir, planuojama, paskutinis kvietimas šiais metais, kuriame galės dalyvauti fiziniai asmenys, tapę arba norintys tapti gaminančiais vartotojais. 

Sprendimas su SoliTek moduliais Vokietijoje pelnė apdovanojimą Kovas 07, 2024

Sprendimas su SoliTek moduliais Vokietijoje pelnė apdovanojimą

Anot S.Garšanikovienės, šį novatorišką sprendimą sudaro dvigubas vazonas ir vertikalus aliuminio rėmas, kuriame įmontuotas specialus 300 W fotovoltinis stiklas-stiklas modulis – berėmis, surenkantis energiją iš priekinės bei galinės pusės. Šiam unikaliam projektui kūrėjai iš Vokietijos itin simboliškai suteikė vardą „Matilda“ – germanų kalboje reiškiantį, „susidedantis iš dalių“.

Jeigu įrenginys su moduliu nukreipiamas rytų-vakarų kryptimi, per metus jis gali pagaminti iki 400 kWh elektros energijos.

Lietuvoje viešintis Maltos prezidentas George Vella aplankė SoliTek Vasaris 28, 2024

Lietuvoje viešintis Maltos prezidentas George Vella aplankė SoliTek

Lietuvoje viešintis Maltos prezidentas George‘as Vella trečiadienį aplankė vieną inovatyviausių Lietuvos įmonių SoliTek. G. Vella apžiūrėjo SoliTek gaminamų saulės modulių ir baterijų namams „Nova“ gamybos linijas bei vieną inovatyviausių biurų pastatų, pastatytą aukštųjų technologijų įmonių grupės „Global BOD Group“. Maltos prezidento vizitas – svarbus žingsnis stiprinant Maltos ir Lietuvos sinergiją atsinaujinančios energijos srityje.